Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający)

Rozwój elektroniki sprawił, że sprzątanie domu nigdy nie było tak proste jak teraz. Odkurzacze automatyczne nazywane także robotami sprzątającymi, są dostępne w coraz przystępniejszych cenach i dlatego wiele osób zastanawia się nad ich zakupem. Dobry odkurzacz automatyczny jest zwykle wyposażony w stację dokującą. Robot sprzątający wykrywa ją za pomocą podczerwieni i jeśli poziom jego baterii zbliża się do zera, odkurzacz automatyczny wraca do niej i zaczyna się ładować.

Oprogramowanie odkurzacza automatycznego pozwala mu samodzielnie poruszać się po domu. Niektóre modele oferują możliwość wgrania wirtualnych granic obszaru, po których sprzęt może się poruszać. Dzięki temu zabezpieczamy go na przykład przed upadkiem ze schodów. Algorytm sprzątania (który można zmienić) dba o to, by odkurzacz automatyczny wyczyścił odpowiednią powierzchnię bez pozostawiania obszarów, które będą nieodkurzone.

Budowa odkurzaczy automatycznych różnych firm jest zwykle bardzo podobna. Posiadają one szczotki umiejscowione pod spodem, które zgarniają okruchy i brud. Z boków odkurzacza mogą znaleźć się dodatkowe szczotki zgarniające zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Nawet najlepsze odkurzacze automatyczne nie posiadają dużej mocy. Modele dobrych robotów sprzątających dostępnych na rynku, nie posiadają worków. Opróżnianie pojemnika z zanieczyszczeniami to jedyna czynność, którą musi wykonywać właściciel odkurzacza automatycznego.

Ważną kwestią podczas wyboru odkurzacza automatycznego, jest sposób jego obsługi. Większość modeli posiada pilot oraz kilka przycisków na przednim panelu.

Odkurzacz automatyczny – czy warto go kupić?

Dobre odkurzacze automatyczne radzą sobie coraz lepiej ze sprzątaniem zanieczyszczeń z różnych powierzchni, takich jak dywany, panele czy płytki kuchenne. Mimo coraz większego zaawansowania takich urządzeń, wciąż nie potrafią one w pełni dostosować się do niespodziewanych sytuacji. Jeśli na podłodze znajdują się zabawki lub kable, mogą one stanowić dla robota sprzątającego przeszkodę nie do przebycia. Z tego powodu przed włączeniem odkurzacza, należy upewnić się, że w zakresie jego działania nie znajdą się żadne przeszkody tego typu. W przeciwnym razie odkurzacz może wciągnąć drobny element (jak sznurowadło) i zatrzymać się.

Nowoczesne modele odkurzaczy automatycznych radzą sobie z przeszkodami coraz lepiej. Trasa może być wyznaczana przez odkurzacz chaotycznie – gdy dotrze on do przeszkody, zmienia kierunek ruchu. Innym rozwiązaniem jest uporządkowany ruch robota – porusza się on według ściśle wyznaczonej trasy. Niektóre modele są w stanie pokonywać niewielkie przeszkody, takie jak progi, dla innych przeszkodę nie do przebycia stanowi nawet zwykły dywan. Możliwości odkurzaczy stale rosną, dlatego w ciągu kilku lat można spodziewać się pojawienia modeli, które są w pełni autonomiczne i zastąpią zwykłe odkurzacze.

Dobry odkurzacz automatyczny powinien być wyposażony w czujnik brudu. Jeśli jakieś miejsce na podłodze będzie brudne, robot sprzątający zatrzyma się przy nim dłużej.

Przydatne są także czujniki schodów i czujniki zbliżeniowe. Dzięki nim odkurzacz wykrywa krawędzie lub przepaść i gdy znajdzie się blisko nich, może się zatrzymać.

W tej chwili większość odkurzaczy automatycznych oferuje niewielki pojemnik na zanieczyszczenia i trzeba go opróżniać stosunkowo często. Wymusza to niewielki rozmiar urządzeń. Niektóre odkurzacze posiadają wskaźnik zapełnienia zbiornika, a w przypadku innych, trzeba samemu pamiętać o tym, by do niego zaglądać. To szczególnie ważne dlatego, że odkurzacze tego typu tracą dużą część mocy, gdy nagromadzi się w nich dużo zanieczyszczeń.

Odkurzacze automatyczne sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Odkurzacz ma małą moc w porównaniu do standardowych urządzeń, jednak można go zaprogramować tak, by sprzątał każdego dnia. Dzięki temu praktycznie bez wysiłku, będziemy mieli czystą podłogę.

Odkurzacz automatyczny z funkcją mycia podłóg

Mycie podłóg to opcja, dostępna tylko w najnowszych modelach robotów sprzątających. Przydaje się ona wtedy, gdy odkurzacz ma służyć do sprzątania w kuchni. W przypadku odkurzaczy automatycznych, sprzątanie to proces zaczynający się od zebrania zanieczyszczeń, po którym następuje namoczenie podłogi i jej czyszczenie. Aby podłoga była lśniąco czysta, nasze urządzenie powinno być wyposażone w nasadkę do polerowania.

Bardzo ciekawą opcją są odkurzacze automatyczne wyposażone w lampę UV – zabija ona bakterie, które przedostają się do zbiornika.

Odkurzacze automatyczne są jeszcze młodą technologią, dlatego cierpią na kilka problemów. Oprogramowanie nie zawsze kieruje odkurzaczem w odpowiednią stronę, a robot często obija się o ściany i krzesła. Najnowsze modele są coraz bardziej dopracowane i sprzątają dokładniej niż poprzednicy.

Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający) - Ranking 2018

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający), to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający). Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający) Producent Cena
1Mamibot PET VAC białyMamibotAktualna Cena
2RoboJet DuelRoboJetAktualna Cena
3Dirt Devil M607 SpiderDirt DevilAktualna Cena
4iRobot Roomba 65iRobotAktualna Cena
5iRobot 886 RoombaiRobotAktualna Cena
Podziel się:

Odkurzacz automatyczny (robot sprzątający) - Opinie i komentarze (5)

  1. Pamiętam jak dopiero wchodziły na rynek te odkurzacze.. Pomyślałam wtedy “ŁAŁ to jest coś!”. Po kilku latach miałam okazję przetestować taki model i rzeczywiście jest to spore udogodnienie. Jednak ja czasami wolę sama wszystko posprzątać i polatać z odkurzaczem 🙂

  2. Ja od niedawana jestem szczęśliwą posiadaczką electroluxa pure i9 i po jego użytkowaniu zdecydowanie wiem, że nie wróciłabym teraz do tradycyjnego odkurzacza 😀

  3. Moja żona suszy mi głowę już od kilku miesięcy, że chce taki odkurzacz. Nie wiedziałem jaki odkurzacz automatyczny (robot sprzątający) będzie najlepszy, dlatego szukałem w sieci informacji. Znalazłem fajne zestawienie i w końcu jej kupiłem tego wymarzonego robota. Całe szczęście! Ale muszę szczerze przyznać, że naprawdę super działa i cudownie sprząta.

  4. Dziwię się, że irobot jest 4 i to najstarszy model wzięto pod uwagę (chyba, bo ucięło jedną cyferkę). ja mam jeden z nowszych modeli i wiem jakie cuda potrafi. myślę że za wysoką technologię powinien być na 1 miejscu

  5. Ja mam właśnie z Mamibot.tech i nie dziwi mnie to, że jest na pierwszym miejscu, ja ze swojego jestem mega zadowolona, zbiera sierść i włosy więc jestem pod wrażeniem 😉

Dodaj komentarz