Odkurzacz ręczny

Odkurzacze ręczne to urządzenia stanowiące doskonałe uzupełnienie tradycyjnego odkurzacza. Cechują się niedużymi rozmiarami, dzięki czemu są poręczne i Idealnie nadają się do sprzątania nie dużych powierzchni w domu czy też w samochodzie. Dobry odkurzacz ręczny poradzi sobie z takimi zanieczyszczeniami jak okruszki kurz czy też sierść zwierzęcia, na przykład na tapicerce. Jak wybrać najlepszy odkurzacz ręczny i komu to urządzenie może się najbardziej przydać?

Jakie są funkcje pełni odkurzacz ręczny?

To narzędzie składające się ze ssawki, pojemnika na kurz, filtra i silnika, wyposażone w rączkę, sprawdzi się do odkurzania tapicerki meblowej, samochodowej, wnętrza auta oraz namiotów czy przyczep kempingowych. Dzięki swojej budowie można nim dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w mieszkaniu czy aucie. To szybki sposób na przykład na odkurzanie książek, pozbieranie żwirku wysypanego z kociej kuwety czy też zebranie kurzu z zasłon przed przyjściem gości. Odkurzaczem ręcznym bez problemu wyczyścimy powierzchni pionowe, zbierzemy pajęczyny ze ścian, czy kurz z ram okiennych. Trzeba jednak pamiętać, że to urządzenie nie zostało wyprodukowane do odkurzania dużych powierzchni, takich jak dywany i wykładziny oraz podłogi w domu i mieszkaniu. Niektóre modele nie posiadają także funkcji zbierania wody. Z zakupu dobrego odkurzacza ręcznego będą natomiast zadowoleni posiadacze zwierząt i małych dzieci oraz alergicy.

Odkurzacz ręczny akumulatorowy czy przewodowy?

Odkurzacze ręczne można podzielić na te zasilane akumulatorowo, czyli wymagające ładowania lub zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej, a także przewodowe, czyli zasilane bezpośrednio z gniazdka z prądem. Modele akumulatorowe są najbardziej mobilne i komfortowe, ponieważ dzięki brakowi przewodu można nimi skutecznie operować, docierając nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Jedynym minusem może być ograniczony czas działania, jednakże jeżeli zamierzamy sprzątać odkurzaczem ręcznym jedynie niewielkie powierzchnie, do czego jest on właściwie przecież przeznaczony, to nie powinno to stanowić problemu. Bardzo dobrze sprawdzi się on na przykład na kempingu, do posprzątania namiotu czy w innych tego typu sytuacjach. Z kolei odkurzacz przewodowy jest nieco mniej wygodny w użyciu, szczególnie ten z krótkim kablem, który trzeba kilka razy przekładać do różnych gniazdek podczas jednego sprzątania, jednakże jego czas pracy jest nieograniczony i trzeba czekać, aż się naładuje. Można sprzątnąć nim okazjonalnie większe powierzchnie, jak na przykład oczyścić dywan z kociej sierści, jednakże praca z pewnością będzie trwała dłużej niż sprzątanie za pomocą tradycyjnego odkurzacza.

Jak wybrać najlepsze odkurzacze ręczne?

Co prawda odkurzacze ręczne nie są zbyt skomplikowanymi urządzeniami, jednakże istnieją pewne kryteria, którymi trzeba się kierować przy ich wyborze. Dzięki temu sprzątanie będzie szybsze, zdrowsze i bardziej komfortowe. Do najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę można zaliczyć:

moc – najlepsze odkurzacze posiadają dużą moc, dzięki któremu sprzątają efektywnie, jednakże w przypadku odkurzaczy akumulatorowych wysoka moc powoduje także szybsze wyczerpanie akumulatora

wielkość pojemnika na kurz – im większy pojemnik, tym dłużej można używać odkurzacza bez opróżniania go. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pojemność ta wpływa także na wielkość urządzenia, a co za tym idzie jego poręczność i wygodę w używaniu

filtr – jakość filtra ma znaczenie nie tylko w przypadku alergików. Najlepsze odkurzacze ręczne posiadają wysokiej jakości filtry HEPA, które dokładnie przefiltrowują powietrze i można je opłukiwac w wodzie, tym samym ograniczając ilość unoszących się w powietrzu roztoczy.

czas pracy na jednym ładowaniu i czas ładowania – w przypadku odkurzaczy akumulatorowych jest to jeden z głównych kryteriów wyboru, szczególnie jeżeli mamy zamiar używać odkurzacza wiele razy w ciągu dnia i nie chcemy go także wielokrotnie ładować.

dodatkowe ssawki – dobre odkurzacze ręczne posiadają przynajmniej trzy ssawki przystosowane do odkurzania tapicerek, wąskich trudno dostępnych miejsc czy też zbierania okruchów. Każda wygląda nieco inaczej i jej przeznaczenie wynika właśnie ze specyficznej budowy.

wielkość odkurzacza – najnowocześniejsze modele są niewielkie, poręczne i bez problemu można nimi manewrować,a to oznacza dokładniejsze sprzątanie.

marka – najlepiej postawić na znaną, renomowaną i cenioną przez klientów firmę, która przede wszystkim oferuje gwarancję na swój produkt. Nie polecane są natomiast chińskie podróbki, które mimo niskiej ceny nie mają innych zalet. Produkty niemarkowe często charakteryzują się słabą mocą i siłą ssania, są awaryjnie oraz niezbyt profesjonalnie wykonane, przez co szybko się psują wewnątrz i na zewnątrz.

Szukając odkurzacza do usuwania kurzu z domowej biblioteki, sierści z tapicerki czy też okruchów, które codziennie rano pod stołem zostawiają dzieci, warto zwrócić uwagę właśnie na niewielkich rozmiarów, nowoczesne i dobre jakościowo odkurzacze ręczne, które pomogą zachować w domu nieskazitelny porządek bez większego wysiłku.

Ranking odkurzaczy ręcznych 2018

Poniżej sugerowane najlepsze produkty w kategorii odkurzaczy ręcznych. Ranking jest aktualizowany codziennie i jest tworzony na podstawie danych udostępnianych przez serwis Skąpiec.pl.
Pozycja Odkurzacz Ręczny Producent Cena produktu
1Bosch PAS18LIBoschAktualna Cena
2Amica VM 1057AmicaAktualna Cena
3Black&Decker PV1820Black&DeckerAktualna Cena
4Philips FC6142PhilipsAktualna Cena
5Concept VP4340ConceptAktualna Cena
Artykuł dotyczy:
  • najlepszy odkurzacz ręczny
  • odkurzacz ręczny
Podziel się:

Odkurzacz ręczny - Opinie i komentarze (3)

  1. Faktycznie ma ten odkurzacz tak dużo zastosowań, że warto go kupić do domu. Pierwsze co mi się nasuwa, to wyciąganie mojego dużego odkurzacz, żeby zebrać okruszki z podłogi, czy fotela. Jak mi się nie chciało, tak przy odkurzaczu ręcznych jest OK i mogę sprzątać na bieżąco.

  2. Ostatnio dostałam właśnie taki ręczny, mały odkurzacz. Korzystam z niego w domu i samochodzie. Jedyne na co narzekam to na jego moc. Jest wielka różnica między normalnym odkurzaczem, a takim ręcznym, więc na miejscu osoby kupującej nie oczekiwałabym aż takich cudów. Chociaż niewielkie rzeczy bez problemu wyczyści.

  3. Dla mnie najlepszy odkurzacz ręczny to ten z Boscha. Bardzo dobrze daje sobie radę ze wszystkimi paprokami, nawet tymi najdrobniejszymi. Moim zdaniem dobry odkurzacz ręczny powinien mieć przede wszystkim dobrą moc. Wiele takich małych odkurzaczy niestety nie ma tej mocy. Jak ktoś mnie pyta jaki odkurzacz ręczny jest najlepszy, to mu odpowiadam, że mój 🙂

Dodaj komentarz