Jaka szczotka do odkurzacza najlepsza?

Odkurzacz to jedno z ważniejszych domowych urządzeń. Wybór odpowiedniego to nie lada wyzwanie. Kupując tego rodzaju sprzęt powinniśmy zwrócić również uwagę na jego wyposażenie. Tym razem skupimy się na tym, jak wybrać szczotkę do odkurzacza.

Aby odkurzanie było szybkie i efektywne, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne urządzenia, ale również dobrać właściwą szczotkę do rodzaju powierzchni czy zabrudzenia. Oferta tego rodzaju gadżetów nieustannie się poszerza. Dowiedzmy się zatem, jak wybrać najlepszą szczotkę do odkurzacza.

Rodzaje szczotek do odkurzacza

Wybór szczotek oraz ssawek do odkurzacza jest zaskakujący. W ofercie znajdziemy końcówki stosowane w domu, ale również w przemyśle. Spotkamy się z podziałem szczotek ze względu na rozmiar, średnicę czy typ przystosowania do konkretnej powierzchni. Najbardziej popularny jest jednak podział na ssawki oraz szczotki.

Ssawka do odkurzacza – Ssawki to niewielkie końcówki, które mają nie więcej niż kilka centymetrów średnicy lub długości. Dołączone są do większości dostępnych na rynku odkurzaczy. Ze względu na mały rozmiar dotrą do trudniej dostępnych miejsc. To bardzo przydatne końcówki. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, mianowicie ssawki:

 • T-kształtne
 • Okrągłe
 • Szczelinowe
 • Tapicerskie
 • Futrossawki

Szczotka do odkurzacza – Szczotki do odkurzacza są przede wszystkim znacznie większe od ssawek. Posiadają również często szereg dodatkowych funkcji – przycisków, dodatkowych pasków, na przykład z włosiem syntetycznym czy innych gadżetów ułatwiających sprzątanie. Szczotki do odkurzacza służą głównie do czyszczenia większych powierzchni – parkietów, paneli czy dywanów, podczas gdy ssawki świetnie sprawdzają się podczas odkurzania mebli, tapicerek czy różnorodnych szczelin. Wyróżniamy szczotki do odkurzacza:

 • Uniwersalne
 • Wyposażone w kółka
 • Do paneli i parkietów
 • Tapicerskie
 • Turboszczotki
 • Elektroszczotki

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom ssawek oraz szczotek do odkurzacza.

Ssawka do odkurzacza T-kształtna

Najczęściej spotykana i najbardziej popularna końcówka do odkurzacza. Jest niewielka i ma kształt litery T. Niektóre modele są wyposażone w specjalny pas z włosiem syntetycznym, dzięki czemu sprawdzają się też na takich powierzchniach jak panele czy parkiet. Tego rodzaju pas może być odpinany lub zamontowany przy szczotce na stałe.

Ssawka do odkurzacza okrągła

Tego rodzaju ssawka najczęściej ma okrągły kształt, ale spotkamy również ssawki kwadratowe. Bardzo dobrze wyciera i pochłania kurz. Wykorzystywana jest zazwyczaj do czyszczenia mebli, rolet, żaluzji, książek, sufitów czy obrazów wiszących na ścianie. Doskonale sprawdzi się też podczas oczyszczania klawiatury komputera. Wyposażona jest w miękkie włosie syntetyczne. Dla wielu osób okrągła ssawka to po prostu szczotka do kurzu do odkurzacza.

Ssawka do odkurzacza szczelinowa

Specjalistka od rozmaitych zakamarków i szczelin. Z jej pomocą można skutecznie odkurzyć kaloryfer czy wąską przestrzeń pod meblami. Sprawdzi się również podczas czyszczenia wnętrza samochodu. Ssawka szczelinowa nie ma żadnego włosia. Może mieć długość od 15 do nawet 50 centymetrów. Modele krótsze produkowane są zwykle z twardego tworzywa, te dłuższe najczęściej z gumy. Na rynku spotkamy ssawki szczelinowe w wersji teleskopowej, dzięki czemu możemy zmieniać ich długość, w zależności od potrzeb.

Ssawka do odkurzacza tapicerska

Świetnie sprawdza się podczas czyszczenia różnego rodzaju tapicerek. Została wyposażona w specjalne paski elektrostatyczne (pasek materiału w czerwonym lub innym kolorze). Pod wpływem tarcia pasek ten elektryzuje się, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej przywierają do niego włosy czy sierść zwierząt.

Futrossawka

Ta innowacyjna ssawka do odkurzacza powstała w Danii. Doskonale sprawdza się podczas usuwania włosów, sierści czy innych zabrudzeń z takich powierzchni jak dywan, ubrania, kanapy czy tapicerka samochodowa. Dobrej jakości futrossawka wykonana jest z wysokiej klasy materiałów, które nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Największą zaletą tych końcówek jest to, że są bardzo bezpieczne dla materiałów i w żaden sposób ich nie uszkadzają, a przy tym są wyjątkowo trwałe. Nie posiadają żadnych ruchomych części, które trzeba wymieniać. Futrossawki są łatwe w użytkowaniu oraz czyszczeniu i pasują do większości odkurzaczy. Są wykonane z antystatycznego materiału, dzięki czemu nie elektryzują się. Dzięki nim można pozbyć się każdego rodzaju sierści. Co ciekawe, futrossawki mogą być stosowane samodzielnie, bez odkurzacza.

Co ważne, futrossawka musi być używana w odpowiedni sposób. Z jej pomocą nie odkurzamy powierzchni tradycyjną metodą – ruchami w przód i w tył, ale ruchami „do siebie”. Końcówka ta wyposażona jest w niewielkie, miękkie lamelki, które podczas tarcia o powierzchnię szybko i skutecznie zbierają sierść oraz inne zabrudzenia. Futrossawka działa efektywnie bez względu na moc odkurzacza. Jeśli interesuje Cię szczotka do sierści do odkurzacza, futrossawka powinna być idealnym rozwiązaniem.

Uniwersalna szczotka do odkurzacza

To podstawowe wyposażenie większości modeli odkurzaczy. Korzystamy z niej najczęściej. Jest przystosowana do dwóch rodzajów powierzchni. Ma specjalną budowę, dzięki czemu sprawdzi się podczas odkurzania dywanów oraz paneli. Zazwyczaj wyposażona jest w specjalny przełącznik, dzięki któremu można wysunąć włosie syntetyczne i odkurzyć delikatniejszą powierzchnię, na przykład parkiet czy panele, bez ryzyka zarysowania. Po wsunięciu włosia powstaje idealna szczotka do odkurzacza do dywanów. Niektóre modele posiadają także dwa paski elektrostatyczne, umieszczone przy otworze wlotowym. Większość szczotek uniwersalnych wyposażona jest w zabezpieczenie przed wciągnięciem większych elementów, na przykład skarpetek. Niemal każdy producent oferuje swój własny model szczotki uniwersalnej, dopasowany do konkretnego odkurzacza.

Szczotka do odkurzacza z kółkami

Wyglądem i budową przypomina szczotkę do odkurzacza uniwersalną. Część modeli posiada jeden pasek z włosiem syntetycznym, część dwa. Większość modeli nie jest wyposażona w paski elektrostatyczne przy otworze wlotowym. Szczotki te zdecydowanie lepiej się prowadzi, ze względu na to, że są wyposażone w kółka. To jedyna różnica w porównaniu do uniwersalnych końcówek. Kółka mogą być zamocowane na bokach szczotki lub pod mocowaniem rury. Niektórzy producenci zamiast kółek montują przy szczotce specjalny wałek.

Szczotka do odkurzacza tapicerska

To większy odpowiednik ssawki tapicerskiej. Jej zadaniem jest zebranie jak największej ilości włosów czy sierści z czyszczonej powierzchni. Ssawka wyposażona jest w paski elektrostatyczne, szczotka natomiast ma solidne dwustronne obicie elektrostatyczne, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia kanap czy tapicerki samochodowej. To kolejna idealna szczotka do sierści do odkurzacza.

Szczotka do odkurzacza do paneli i parkietu

Tego rodzaju szczotka jest przystosowana do czyszczenia delikatnych powierzchni. Nierzadko wyposażona jest w specjalne, naturalne włosie, na przykład końskie. To gwarancja, że odkurzana powierzchnia nie zostanie zarysowana. Szczotka do odkurzacza do paneli i parkietu często posiada również w kółka, dzięki czemu lepiej się ją prowadzi. Wybrane modele posiadają specjalne kółka wykonane z filcu – wyjątkowo bezpieczne dla delikatnych powierzchni. To sprawia, że nie musimy się obawiać o jakiekolwiek zarysowania.

Turboszczotka do odkurzacza

To już wyższa szkoła jazdy. Szczotka turbo do odkurzacza to wyposażenie dla tych, którzy potrzebują naprawdę efektywnego czyszczenia. Polecana jest szczególnie posiadaczom zwierząt, którzy chcą w szybki i skuteczny sposób pozbyć się sierści. Sprawdzi się również w domu, w którym jest sporo dywanów. To zdecydowanie bardziej zaawansowany model niż poprzednie szczotki. Turboszczotka posiada specjalny wałek ze szczotkami. Obraca się on pod wpływem mocy ssącej odkurzacza. Turboszczotka pracuje stale, gdy odkurzacz jest włączony – skutecznie usuwa sierść, włosy i inne zabrudzenia, ale też wygładza włosie dywanu i poprawia jego wygląd. Większość modeli ma demontowany przód, dzięki czemu czyszczenie wałka z włosami jest łatwe, szybkie i wygodne. Niektóre turboszczotki posiadają specjalny pojemnik na niewielkie przedmioty, na przykład dziecięce klocki. Turboszczotkę możemy zamontować do każdego odkurzacza.

RankingTurboszczotkaProducentCena
1Numatic Turboszczotka Harry HairoBrush 190mmNumaticAktualna Cena
2Electrolux Turboszczotka KIT09BElectroluxAktualna Cena
3Miele Turboszczotka Turbo Compact STB 20MieleAktualna Cena
4Thomas TSB 100ThomasAktualna Cena
5Zelmer Turboszczotka ZVCA90TG/AVB1000.10ZelmerAktualna Cena
Turboszczotka

Turboszczotka Numatic Turboszczotka Harry HairoBrush 190mm

➾Szczegóły TOP1: Numatic Turboszczotka Harry HairoBrush 190mm

Elektroszczotka do odkurzacza

Elektroszczotka przypomina nieco turboszczotkę. Jeśli bierzemy pod uwagę zastosowanie czy wydajność, owszem, są do siebie zbliżone. Różnią się jednak napędem. Najczęściej elektroszczotkę podłączamy specjalnym kablem do silnika odkurzacza, chociaż w ofercie spotkamy już modele ze zintegrowaną elektroszczotką. Tego typu szczotki nie podłączymy do każdego rodzaju odkurzacza. Musi być on bowiem wyposażony w odpowiednią instalację. Elektroszczotkę możemy jednak stosować samodzielnie, bez odkurzacza. W ten sposób możemy na przykład oczyścić dywan z frędzlami, bez obaw, że wkręcą się one w końcówkę. Pamiętajmy o tym, by na bieżąco oczyszczać elektroszczotkę. Tylko wówczas będzie działała skutecznie.

Jak widać, wybór szczotek do odkurzacza jest całkiem spory. Warto zatem dokładnie zastanowić się, jakie powierzchnie najczęściej odkurzamy i z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia, a następnie dostosować wyposażenie odkurzacza do własnych potrzeb.

Szczotka do odkurzacza - Ranking 2019

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Szczotka do odkurzacza, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Szczotka do odkurzacza. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

RankingSzczotka do odkurzaczaProducentCena
1Karcher Szczotka Turbo do DS VC DN 35KarcherAktualna Cena
2Thomas Szczotka do parkietów z szczotką z końskiego włosia Thomas 793264ThomasAktualna Cena
3Beam Turbo Szczotka do wykładzin STANDARDBeamAktualna Cena
4Karcher Szczotka tarczowa rednio-twarda 508 mmKarcherAktualna Cena
5Miele Elektoszczotka podłogowa SEB 217-3MieleAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 opinie, średnia: 5,00 na 5)
Podziel się:

Szczotka do odkurzacza - Opinie i komentarze (5)

 1. Kupiłam nie tak dawno odkurzacz z Dysona i jestem z niego bardzo zadowolona. Ale muszę przyznać, że za tyle pieniędzy przydałaby się dodatkowa szczotka. Ja jej nie miałam, więc muszę teraz dokupić.

 2. Uważam, że dobry odkurzacz powinien mieć w zestawie wszystkie rzeczy i dobra szczotka do odkurzacza powinna być w komplecie. Dla mnie to standard żeby kupić w zestawie i nie musieć się przejmować, że czegoś mi brakuje. Chyba że mówimy o jakiś super szczotkach, które są wyjątkowo potrzebne do trudno dostępnych miejsc itp.

 3. Kupiłam ostatnio turboszczotkę i myślę, że jest to najlepsza szczotka do odkurzacza jaka może być. Nie sądziłam, że naprawdę zrobi różnicę, a jednak jest ona bardzo widoczna! Chwalę sobie ją, bo doskonale zbiera i idealnie nadaje się do dywanów i dywaników.

 4. Ja musiałam odkurzyć dokładnie ostatnio samochód i kupiłam dodatkową szczotkę taką przeznaczoną do tapicerki. Idealnie zdała egzamin, myślę, że to najlepsza szczotka do odkurzacza na jaką mogłam się zdecydować. Jestem teraz zdania, że warto sobie samodzielnie skompletować szczotki 🙂 Ja połowy z zestawu standardowego nie używam.

 5. W moim odkurzaczu była tylko jedna szczotka i jestem zawiedziona. Taka uniwersalna nie bardzo się sprawdza. Muszę teraz kupić nową i dostosować ją bardziej do swoich wymagań. Tylko zastanawiam się jaka szczotka do odkurzacza będzie dla mnie najlepsza, bo przecież w sklepach jest bardzo duży wybór.

Dodaj komentarz