Odkurzacz akumulatorowy

Dom, mieszkanie wymagają regularnego sprzątania. Utrzymanie naszego najbliższego otoczenia w czystości sprawi, że będziemy się w nim czuli komfortowo. Czyste i pachnące mieszkanie pozwoli na uniknięcie na przykład alergii. Poza tym w świeżo wysprzątanym mieszkaniu człowiek jest w stanie lepiej się skoncentrować i myśleć.

Podstawowym sprzętem, który służy do sprzątania, jest odkurzacz. Ostatnimi czasy rynek odkurzaczy znacznie się rozrósł. Kiedyś dostępne były jedynie workowe, ciężkie i toporne odkurzacze, które konsumowały tyle energii elektrycznej co mały warsztat stolarski.

Obecnie śmiało możemy wybierać między odkurzaczami workowymi, bezworkowymi, stacjonarnymi, centralnymi, zasilanymi dzięki akumulatorom, z gniazd sieciowych lub gniazd zapalniczki samochodowej. Urządzeń jest naprawdę całe mnóstwo, a ich klasyfikacja odbywa się wielopoziomowo.

W artykule skupimy się na najbardziej mobilnych odkurzaczach – tych zasilanych dzięki akumulatorom. Określimy czy poradzą sobie równie dobrze, co klasyczne odkurzacze zasilane z sieci, czy warto je kupić oraz na co zwracać uwagę podczas kupna odkurzacza akumulatorowego.

Podział odkurzaczy akumulatorowych

Odkurzacze akumulatorowe ze względu na typ budowy dzielimy na ręczne oraz kolumnowe. Obydwa typy są mobilne i niezwykle poręczne, jednak mają pewne istotne różnice, dzięki którym komfort użytkowania będzie inny w zależności od zastosowania.

Odkurzacze akumulatorowe ręczne to konstrukcje o największej mobilności i przydatności „w terenie”. Mają krótki korpus ze zintegrowaną rączką, pojemnikiem i wyjściem ssącym, a ich waga nie przekracza kilku kg. Świetnie nadają się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz samochodów, czy przyczep kempingowych. Sprawdzą się w bardzo ograniczonych przestrzeniach, gdzie zwykły lub nawet kolumnowy odkurzacz nie dałby sobie rady.

Odkurzacze akumulatorowe kolumnowe składają się z długiego ramienia ze zintegrowanym pojemnikiem. Na końcu ramienia znajdziemy wyjście ssące, do którego przytwierdzona jest szczotka lub inna końcówka. Ten typ odkurzaczy jest bardziej praktyczny w sprzątaniu płaskich powierzchni w mieszkaniach. Dobrej klasy odkurzacze kolumnowe wystarczą do odkurzenia małego, czteropokojowego mieszkania.

Do czego używa się odkurzaczy akumulatorowych?

Nawet dobre odkurzacze akumulatorowe mają ograniczoną moc oraz czas pracy i jest to ich jedyny i największy minus. W związku z tymi ograniczeniami odkurzacze akumulatorowe nadadzą się do sprzątania mało wymagających powierzchni. Nie wyczyścimy nimi gęstych dywanów, wykładzin lub wielkoformatowych pomieszczeń.

Doskonale nadadzą się do sprzątania małych mieszkań, dywanów o krótkim włosiu, podłóg, tapicerek i wycieraczek samochodowych. Poza tym dzięki swojemu niezależnemu zasilaniu idealnie sprawdzą się podczas wyjazdu na biwak, do sprzątania obozowiska, namiotów lub przyczep kempingowych. Odkurzacze akumulatorowe nadadzą się również do ściągania pajęczyn i odkurzania tkanin.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę kupując odkurzacz akumulatorowy

Najważniejszym parametrem odkurzaczy akumulatorowych jest ich moc. Tutaj należy iść na kompromis. Warto wybrać jak największą moc, dzięki czemu odkurzacz będzie sprawniej wykonywał swoją pracę. Jednak im większa moc, tym akumulator będzie bardziej obciążony, co w konsekwencji spowoduje skrócenie czasu pracy sprzętu.

Czas pracy odkurzacza akumulatorowego to kolejna ważna kwestia, obok której nie warto przejść obojętnie. Warunkuje ona to, czy zdążymy sprzątnąć samochód, garaż, pokój, czy mieszkanie. To od czasu pracy zależy tak naprawdę przydatność tego mobilnego sprzętu do odkurzania.

Jeżeli jesteś alergikiem lub masz w domu alergika, należy wybierać odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA. Uniemożliwia on wzbijanie się drobinek kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń w powietrzu, a tym samym sprawia, że odkurzanie nie powoduje reakcji alergicznych.

Kolejne parametry odnoszą się do rozmiarów pojemnika, do którego trafią odkurzone brudy i rozmiarów samego odkurzacza. Warto wybrać sprzęt z pojemnikiem, który pozwoli na komfortowe odkurzenie zadanej powierzchni. W kwestii gabarytów samego odkurzacza – im mniejszy, tym bardziej mobilny, a co za tym idzie – bardziej poręczny.

Czy dobry odkurzacz akumulatorowy może zastąpić odkurzacz przewodowy?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie – co i jak zamierzamy odkurzać. Jeżeli często sprzątamy duże powierzchnie, w których dominują gęste dywany i wykładziny – zdecydowanie nie. Odkurzacze akumulatorowe to urządzenia, które służą do delikatnego sprzątania różnego rodzaju okruchów, kurzy, czy pajęczyn. Jednak nie dadzą sobie rady z wielogodzinnymi, dokładnymi porządkami.

Poza tym odkurzacze mobilne nie posiadają funkcji sprzątania na mokro lub prania. Osoby, którym zależy na tym rodzaju sprzątania, powinny wybrać większe i bardziej funkcjonalne konstrukcje.

Odkurzacz akumulatorowy może z powodzeniem zastąpić odkurzacz przewodowy jedynie wtedy, gdy nie mamy wiele do sprzątnięcia lub zanieczyszczenia są łatwe do usunięcia.

Ranking odkurzaczy akumulatorowych 2018

Poniżej sugerowane najlepsze produkty w odkurzaczy akumulatorowych. Ranking jest aktualizowany codziennie i jest tworzony na podstawie danych udostępnianych przez serwis Skąpiec.pl.
Pozycja Odkurzacz akumulatorowy Producent Cena produktu
1Bosch BCH6ZOOOBoschAktualna Cena
2Dyson V6 FluffyDysonAktualna Cena
3Tefal TY8875Aktualna Cena
4Bosch PAS18LIBoschAktualna Cena
5Philips PowerPro Duo FC6162/02PhilipsAktualna Cena
Artykuł dotyczy:
  • odkurzacz bezprzewodowy opinie
  • odkurzacz akumulatorowy
  • odkurzacz akumulatorowy opinie
  • odkurzacz bezprzewodowy ranking
Podziel się:

Odkurzacz akumulatorowy - Opinie i komentarze (4)

  1. Powiem szczerze, że jeszcze nie słyszałam o takich odkurzaczach.. Zawsze widziałam odkurzacz “na kablu” 🙂 taki mam i taki chyba sprawdza się u mnie najlepiej. Wydaje mi się, że taki akumulatorowy odkurzacz będzie się szybko rozładowywał.. Ale może kiedyś uda mi się wypróbować.

  2. Miałam taki odkurzacz na akumulator i niestety, nie byłam z niego zadowolona. Bardzo szybko mi się rozładowywał i nie mogłam z niego korzystać.. Może trafiłam na jakiś wadliwy model.

  3. Dobry odkurzacz akumulatorowy, powinien mieć taką moc, żeby mógł działać długo. Niestety niewiele z tych odkurzaczy może się tym pochwalić. Bardzo długo nie wiedziałam o istnieniu takich odkurzaczy, ale kiedy je odkryłam to zaczęłam doceniać nowoczesne możliwości. Podoba mi się to zestawienie bo jest w nim dużo moich faworytów jeżeli chodzi o dobry odkurzacz akumulatorowy.

  4. Teraz myślę, że przyszła era odkurzaczy automatycznych, ja mam ten trójkątny z electroluxa i jak dla mnie jest super, nie wiem jak radziłby sobie w domu, ale u mnie w mieszkaniu zdaje egzamin 😉

Dodaj komentarz