Odkurzacz dla alergika

Już od dawna wiadomo, że sam filtr i worek w odkurzaczu nie wystarczą, jeśli ma on służyć do zadań specjalnych. Chodzi tu oczywiście o urządzenie, które musi poradzić sobie z odkurzaniem na bardzo wymagającym obszarze – w domu alergika. Także jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy?

Wszelkie unoszące się w powietrzu pyłki, kurze i roztocza mogą powodować swędzenie skóry, katar, łzawienie i szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości. Naprzeciw potrzebom szczególnie wymagających klientów – alergików – producenci stworzyli kilka rozwiązań, które mają wspomóc efektywniejsze utrzymywaniu porządku w domu osób uczulonych.

Które rozwiązania powinny przykuć szczególnie naszą uwagę?

Dobry odkurzacz dla alergika – filtr HEPA

Podstawą skutecznego działania odkurzacza jest odpowiedni system filtracji wydmuchiwanego przez urządzenie powietrza. Podstawowy system filtracji tworzą dwa filtry – jeden znajduje się zwykle przy silniku (chroniąc go przed pyłami), drugi natomiast przy wylocie powietrza, aby skutecznie zbierać drobne pozostałe zanieczyszczenia oraz zapachy.

Możemy podzielić filtry na 3 kategorie – wodne, antyalergiczne i tekstylne. Najdokładniejsze filtry tekstylne są wykonane z fizeliny, specjalnych włókien syntetycznych lub z pianki. Można je stosować zarówno jako filtry wlotowe, jak i wylotowe. Jednak ich wadą jest niepełna skuteczność oraz konieczność regularnej, dosyć częstej wymiany.

Dużo wyższym wskaźnikiem skuteczności charakteryzują się odkurzacze wodne. Jest tak dlatego, że zbiornik na wodę w odkurzaczach piorących jest jednocześnie zbiornikiem na pyły i kurze z klasycznego odkurzania. Takie urządzenie poradzi sobie doskonale z niewielkimi zabrudzeniami, mokrymi plamami i kałużami, praniem dywanów i tapicerek, a także z nawet najbardziej uporczywymi plamami i sierścią domowych pupili.

Uważać należy jednak na pozycję odkurzacza w czasie pracy (lepiej, żeby się nie przewracał) oraz wylewać wodę z odkurzacza i myć dokładnie zbiornik po każdych porządkach – inaczej efekt nie będzie aż tak dobry, ponadto może się zdarzyć, że pozostawiona w odkurzaczu woda zmieni zapach na nieprzyjemny. Wadą tego rozwiązania jest na pewno cena – dobrej jakości odkurzacz piorący to inwestycja rzędu 400-600 zł.

Zbliżamy się do najefektywniejszego rozwiązania dla każdego alergika – do filtra HEPA (high efficiency particulete air filter). Rozwiązanie to wykazuje niezwykłą skuteczność w usuwaniu z przestrzeni życiowej najdrobniejszych cząstek kurzu, ale również odchodów roztoczy, większości wirusów, wszelkich bakterii, pleśni a nawet dymu. Wszystkie cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 mikrona przestają nam zagrażać, ponieważ zostają wciągnięte i uwięzione w naszym odkurzaczu z filtrem HEPA.

Filtry te dzielą się jeszcze na kilka klas – podział od H10 do H14, przy czym np. H13 filtruje powietrze z dokładnością 99,95%.

Im wyższy numer, tym większy stopień filtracji powietrza. Niedawno jednak zmieniono trochę nazewnictwo modeli filtrów. Modele od 10 do 12 nie mają już w nazwie literki H z przodu, a nazywają się EPA (czyli E10 i tak dalej). Wciąż są one nieporównywalnie dokładniejsze od filtrów standardowych, jednak mając problemy z alergią, lepiej jest szukać filtrów HEPA.

Jaką wadę mają filtry HEPA? Prawdopodobnie można za wadę uznać cenę. Nowy filtr kosztuje w granicach 200 zł. Całe szczęście nie trzeba tego filtra wymieniać tak często, jak standardowych, a wielu producentów do swoich odkurzaczy dołącza filtr, który można umyć ciepłą wodą, wysuszyć i użyć ponownie. Za sam odkurzacz wykorzystujący technologię HEPA również zapłacimy więcej.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, żeby kupić dobry odkurzacz dla alergika?

 • Moc i siła ssania odkurzacza – najlepiej niech będzie to moc 2000 W lub więcej z możliwością regulacji siły ssania,
 • Filtry odkurzacza – problem bardzo dokładnie opisano powyżej,
 • Sposób montowania rury – poziomo, pionowo lub teleskopowo,
 • Długość kabla – nie krótszy niż 3 m, inaczej będziemy musieli co chwila przełączać urządzenie do innego gniazdka,
 • Prosty montaż poszczególnych elementów, ponieważ to usprawnia i skraca znacznie czas pracy,
 • Schowek w odkurzaczu – bajer, ale pozwala uniknąć zgubienia innych końcówek, niż ta najczęściej przez nas używana,
 • Ilość akcesoriów – producenci prześcigają się w turbodszczotkach do sierści i innych narzędziach do sprzątania,
 • Wskaźnik zapełnienia worka – pozwala uniknąć pęknięcia worka,
 • Wskaźnik czystości filtra,
 • Poziom hałasu urządzenia – szczególnie istotne, jeśli mamy w domu małe dzieci, płochliwe zwierzęta – dźwięki o natężeniu 68 do 70 dB nie powinny być bardzo uciążliwe.

Odkurzacz dla alergika - Ranking 2018

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz dla alergika, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz dla alergika. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Odkurzacz dla alergika Producent Cena
1Zelmer ZVC425HTZelmerAktualna Cena
2Philips FC6409/01PhilipsAktualna Cena
3Zelmer ZVC335STZelmerAktualna Cena
4Ariete 2772 EvolutionArieteAktualna Cena
5Leifheit Power Delta 11930LeifheitAktualna Cena
Artykuł dotyczy:
 • odkurzacz dla alergika
 • odkurzacz dla alergików
 • odkurzacz dla alergika ranking
 • odkurzacz dla alergika 2016
Podziel się:

Odkurzacz dla alergika - Opinie i komentarze (5)

 1. My mamy odkurzacz z filtrem HEPA. Sama jestem alergiczką i nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu miało nie być odkurzacza, który radziłby sobie ze wszystkimi alergenami, a dodatkowo nie wydalał z siebie kłębów kurzu, jak to bywa ze zwykłymi odkurzaczami. Warto zaoszczędzić i kupić lepszy odkurzacz, który na pewno dobrze się sprawdzi.

 2. Okazało się, że moje dziecko ma uczulenie i silne alergie, więc teraz stoi przed nami ciężki wybór, odpowiedniego odkurzacza. Bardzo przyda się taki odkurzacz w domu, który będzie dla dziecka przydatny. Niestety kosztuje chyba trochę więcej, ale warto wydać te pieniądze.

 3. Jagoda ja mogę Ci polecić odkurzacz automatyczny dla alergika. Ja mam od Mamibota PREVAC. Zdecydowanie taki robot jest praktyczniejszy przy alergii, bo ustawiasz sobie sprzątanie na kiedy chcesz, na bieżąco robot czyści, zbiera kurz. Teraz jest możliwość przetestowania robotów Mamibota, możesz sobie na 7 dni wypożyczyć i zobaczysz, jak działa w praktyce. 🙂

 4. u mnie sprawadza sie robot sprzątający electrolux pure i9 bo mogę zawsze sprzątać kiedy nikogo nie ma w domu, wracam do czystego mieszkania

Dodaj komentarz