Odkurzacz dla alergika

Już od dawna wiadomo, że sam filtr i worek w odkurzaczu nie wystarczą, jeśli ma on służyć do zadań specjalnych. Chodzi tu oczywiście o urządzenie, które musi poradzić sobie z odkurzaniem na bardzo wymagającym obszarze – w domu alergika.

Wszelkie unoszące się w powietrzu pyłki, kurze i roztocza mogą powodować swędzenie skóry, katar, łzawienie i szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości. Naprzeciw potrzebom szczególnie wymagających klientów – alergików – producenci stworzyli kilka rozwiązań, które mają wspomóc efektywniejsze utrzymywaniu porządku w domu osób uczulonych.

Które rozwiązania powinny przykuć szczególnie naszą uwagę?

Dobry odkurzacz dla alergika – filtr HEPA

Podstawą skutecznego działania odkurzacza jest odpowiedni system filtracji wydmuchiwanego przez urządzenie powietrza. Podstawowy system filtracji tworzą dwa filtry – jeden znajduje się zwykle przy silniku (chroniąc go przed pyłami), drugi natomiast przy wylocie powietrza, aby skutecznie zbierać drobne pozostałe zanieczyszczenia oraz zapachy.

Możemy podzielić filtry na 3 kategorie – wodne, antyalergiczne i tekstylne. Najdokładniejsze filtry tekstylne są wykonane z fizeliny, specjalnych włókien syntetycznych lub z pianki. Można je stosować zarówno jako filtry wlotowe, jak i wylotowe. Jednak ich wadą jest niepełna skuteczność oraz konieczność regularnej, dosyć częstej wymiany.

Dużo wyższym wskaźnikiem skuteczności charakteryzują się odkurzacze wodne. Jest tak dlatego, że zbiornik na wodę w odkurzaczach piorących jest jednocześnie zbiornikiem na pyły i kurze z klasycznego odkurzania. Takie urządzenie poradzi sobie doskonale z niewielkimi zabrudzeniami, mokrymi plamami i kałużami, praniem dywanów i tapicerek, a także z nawet najbardziej uporczywymi plamami i sierścią domowych pupili.

Uważać należy jednak na pozycję odkurzacza w czasie pracy (lepiej, żeby się nie przewracał) oraz wylewać wodę z odkurzacza i myć dokładnie zbiornik po każdych porządkach – inaczej efekt nie będzie aż tak dobry, ponadto może się zdarzyć, że pozostawiona w odkurzaczu woda zmieni zapach na nieprzyjemny. Wadą tego rozwiązania jest na pewno cena – dobrej jakości odkurzacz piorący to inwestycja rzędu 400-600 zł.

Zbliżamy się do najefektywniejszego rozwiązania dla każdego alergika – do filtra HEPA (high efficiency particulete air filter). Rozwiązanie to wykazuje niezwykłą skuteczność w usuwaniu z przestrzeni życiowej najdrobniejszych cząstek kurzu, ale również odchodów roztoczy, większości wirusów, wszelkich bakterii, pleśni a nawet dymu. Wszystkie cząsteczki o wielkości powyżej 0,3 mikrona przestają nam zagrażać, ponieważ zostają wciągnięte i uwięzione w naszym odkurzaczu z filtrem HEPA.

Filtry te dzielą się jeszcze na kilka klas – podział od H10 do H14, przy czym np. H13 filtruje powietrze z dokładnością 99,95%.

Im wyższy numer, tym większy stopień filtracji powietrza. Niedawno jednak zmieniono trochę nazewnictwo modeli filtrów. Modele od 10 do 12 nie mają już w nazwie literki H z przodu, a nazywają się EPA (czyli E10 i tak dalej). Wciąż są one nieporównywalnie dokładniejsze od filtrów standardowych, jednak mając problemy z alergią, lepiej jest szukać filtrów HEPA.

Jaką wadę mają filtry HEPA? Prawdopodobnie można za wadę uznać cenę. Nowy filtr kosztuje w granicach 200 zł. Całe szczęście nie trzeba tego filtra wymieniać tak często, jak standardowych, a wielu producentów do swoich odkurzaczy dołącza filtr, który można umyć ciepłą wodą, wysuszyć i użyć ponownie. Za sam odkurzacz wykorzystujący technologię HEPA również zapłacimy więcej.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, żeby kupić dobry odkurzacz, który będzie spełniał standardy funkcjonalności dla alergików i astmatyków?

 • Moc i siła ssania odkurzacza – najlepiej niech będzie to moc 2000 W lub więcej z możliwością regulacji siły ssania,
 • Filtry odkurzacza – problem bardzo dokładnie opisano powyżej,
 • Sposób montowania rury – poziomo, pionowo lub teleskopowo,
 • Długość kabla – nie krótszy niż 3 m, inaczej będziemy musieli co chwila przełączać urządzenie do innego gniazdka,
 • Prosty montaż poszczególnych elementów, ponieważ to usprawnia i skraca znacznie czas pracy,
 • Schowek w odkurzaczu – bajer, ale pozwala uniknąć zgubienia innych końcówek, niż ta najczęściej przez nas używana,
 • Ilość akcesoriów – producenci prześcigają się w turbodszczotkach do sierści i innych narzędziach do sprzątania,
 • Wskaźnik zapełnienia worka – pozwala uniknąć pęknięcia worka,
 • Wskaźnik czystości filtra,
 • Poziom hałasu urządzenia – szczególnie istotne, jeśli mamy w domu małe dzieci, płochliwe zwierzęta – dźwięki o natężeniu 68 do 70 dB nie powinny być bardzo uciążliwe.

Odkurzacz dla alergika - Ranking 2017

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz dla alergika, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz dla alergika. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Nazwa (Odkurzacz dla alergika) Producent Cena
1Zelmer ZVC425HTZelmerAktualna Cena
2Zelmer ZVC305STZelmerAktualna Cena
3Electrolux ZCS2240ElectroluxAktualna Cena
4Amica VM3021 BagioAmicaAktualna Cena
5Zelmer 829.0 ST / ZVC722ST AquosZelmerAktualna Cena
Podziel się:

Odkurzacz dla alergika - Opinie i komentarze (2)

 1. My mamy odkurzacz z filtrem HEPA. Sama jestem alergiczką i nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu miało nie być odkurzacza, który radziłby sobie ze wszystkimi alergenami, a dodatkowo nie wydalał z siebie kłębów kurzu, jak to bywa ze zwykłymi odkurzaczami. Warto zaoszczędzić i kupić lepszy odkurzacz, który na pewno dobrze się sprawdzi.

 2. Okazało się, że moje dziecko ma uczulenie i silne alergie, więc teraz stoi przed nami ciężki wybór, odpowiedniego odkurzacza. Bardzo przyda się taki odkurzacz w domu, który będzie dla dziecka przydatny. Niestety kosztuje chyba trochę więcej, ale warto wydać te pieniądze.

Dodaj komentarz