Odkurzacz do paneli

Odkurzacz to prawdopodobnie jedno z najbardziej przydatnych domowych akcesoriów. Trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne sprzątanie za pomocą szczotki i szufelki, zwłaszcza, jeśli jest się na przykład posiadaczem psa lub kota. Bez odkurzacza jak bez ręki. Tylko jak wybrać ten najlepszy? Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru sprzętu do odkurzania paneli.

Na rynku znajdziemy obecnie tak wiele modeli odkurzaczy, że wybór odpowiedniego to nie lada wyzwanie. Zakładając, że chcemy, aby taki sprzęt posłużył nam kilka lat, powinniśmy się do jego zakupu dobrze przygotować i dostosować swój wybór do własnych potrzeb. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pomoże Wam wybrać odkurzacz do paneli. Na co warto zwrócić uwagę? Dowiedzmy się.

Panele podłogowe

Na dobry początek warto przyjrzeć się bliżej panelom podłogowym, aby nie popełnić błędów podczas ich pielęgnacji. Skutki mogą być bowiem nieodwracalne. Nie jest to, na szczęście, nic skomplikowanego. Panele mogą naprawdę długo cieszyć nasze oczy nienagannym wyglądem. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, należy je regularnie odkurzać, by nie zalegały na nich drobne zabrudzenia (na przykład piasek) czy ostre elementy, które mogą zarysować podłogę. Na odkurzaniu paneli właśnie skupimy się tym razem. Tutaj kluczowe znaczenie ma zwłaszcza końcówka. Odpowiednio dobrana pozwoli zachować blask paneli na długo. Wybór odkurzacza do paneli nie jest łatwą sztuką, zatem przyjrzymy się również innym parametrom, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Jaki odkurzacz do paneli wybrać?

Na jakość odkurzacza wpływa kilka elementów. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Dzięki temu mamy większą szansę na zakup sprzętu, który posłuży nam przez długi czas.

 • Moc silnika – należy ją dostosować do rodzaju podłóg, jakie mamy w mieszkaniu. Na rynku znajdziemy odkurzacze z mocą silnika od 1200 W do 2700 W. Do odkurzania paneli absolutnie wystarczająca będzie najniższa wartość. Sprawdzi się ona również przy podłogach drewnianych. Jeśli mamy dużą powierzchnię do sprzątania, powinniśmy wybrać nieco większą moc (np. 1600 W). Wyższe wartości konieczne są przy usuwaniu brudu na przykład z dywanów.
 • Moc ssania – wynosi od 9 W do 500 W. Moc ssania zależy od mocy silnika i wpływa na skuteczność odkurzania. Określa, z jaką siłą sprzęt zasysa zanieczyszczenia do wewnątrz. Większość nowoczesnych odkurzaczy ma regulację mocy. Przy sprzątaniu paneli nie musimy mieć maksymalnej wartości, jednak warto by również nie była to najniższa moc.
 • Długość kabla – niby błaha sprawa, ale warto na nią zwrócić uwagę, zwłaszcza, jeśli nasze mieszkanie jest duże albo mamy piętrowy dom. Jeśli nie chcemy przełączać odkurzacza z gniazdka do gniazdka, powinniśmy wybrać jak najdłuższy kabel.
 • Waga – Ten aspekt warto wziąć pod uwagę w trosce o własne zdrowie. Przenoszenie ciężkiego odkurzacza może być bowiem uciążliwe dla naszego kręgosłupa. Lepiej wybrać lżejszy model.
 • Głośność – to już sprawa indywidualna, jednak warto pamiętać, że wiele modeli odkurzaczy (zwłaszcza tych ze średniej półki) generuje hałas przewyższający bezpieczną granicę dla naszego słuchu.
 • Warunki gwarancji – zatroszczmy się również o budżet domowy i wybierzmy odkurzacz z dłuższym okresem gwarancyjnym. Na rynku pojawia się bowiem sporo modeli o niewielkiej wytrzymałości. Jeśli mamy kupić porządny sprzęt, zadbajmy, by posłużył nam naprawdę długo. Producent pewny swojego produktu, powinien zaoferować nam satysfakcjonujące warunki gwarancji.

Rodzaje odkurzaczy

Mnogość dostępnych na rynku odkurzaczy może przyprawić o zawrót głowy. Aby nieco ułatwić Wam zadanie, przedstawiamy rodzaje odkurzaczy, z jakimi możecie się spotkać oraz ich najważniejsze cechy i właściwości.

Odkurzacze bezworkowe (cyklonowe)– zbierają zanieczyszczenia wprawiając je w ruch wirowy i przenoszą do specjalnego pojemnika. To ekonomiczne rozwiązanie. Zakup dobrej jakości worka to spory koszt, a worki trzeba wymieniać regularnie. Nie jest jednak idealne dla alergików, chyba że mamy już wprawę w dokładnym opróżnianiu pojemnika.

Odkurzacze workowe (tradycyjne) – zbierają zanieczyszczenia do specjalnego worka – wymiennego (papierowego) lub stałego (tekstylnego).

Odkurzacze wodnesprzęt z wodnym filtrem może sprzątać zarówno na sucho, jak i na mokro. Zanieczyszczenia przechodzą przez rurkę z wodą, w której wytwarza się tak zwana burza wodna. Namoczony brud zostaje zatrzymany. Dodatkową zaletą takiego sprzętu jest nawilżanie i oczyszczanie powietrza podczas sprzątania. Trzeba jednak o taki odkurzacz wyjątkowo dbać i po każdym użyciu wylać wodę z brudem z pojemnika. W innym razie mogą dostać się do niego bakterie lub wytworzyć pleśń. Wyróżniamy dwa rodzaje odkurzaczy wodnych:

 • Piorące – posiadają dodatkowo funkcję prania dywanów i wykładzin, czyszczenia tapicerek lub zbierania rozlanej wody.
 • Parowepolecane zwłaszcza dla alergików. Wytwarzają parę, która rozpuszcza zanieczyszczenia i usuwa roztocza, kurz oraz pleśń.

Odkurzacze ręczne (pionowe, bezprzewodowe) – niewielkie modele o małej wadze. Sprawdzą się przy czyszczeniu niedużych powierzchni lub podczas sprzątania samochodu. Wygodne i poręczne.

Odkurzacze automatyczneto urządzenia, które samodzielnie sprzątają mieszkanie. Odpowiednio zaprogramowane odbijają się od ścian oraz mebli i odkurzają bez naszej obecności. Sprawdzą się przede wszystkim na większych powierzchniach, zwłaszcza na panelach i podłogach drewnianych. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób pozbywania się zanieczyszczeń. Przy tym, dość drogi.

Odkurzacze centralne –  najlepsze rozwiązanie, jeśli mamy duże powierzchnie do odkurzania (np. dom rodzinny). Główny sprzęt znajduje się w osobnym miejscu (na przykład piwnica lub garaż), a w poszczególnych pomieszczeniach domu rozmieszczone są specjalne wyjścia, do których podłącza się sam wąż. To drogie, ale bardzo wygodne rozwiązanie.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów odkurzaczy sprawdzi się przy podłogach panelowych. Wszystko zależy od tego, jakich dodatkowych funkcji i właściwości od sprzętu oczekujemy.

Rodzaje końcówek do odkurzacza

Końcówka ma kluczowe znaczenie przy wyborze odkurzacza do paneli. Najważniejsze, by nie rysowała podłogi. Powinniśmy zatem wybrać:

 • Ssawko-szczotkę do podłóg twardych – standardowe wyposażenie odkurzacza. Idealne rozwiązanie dla osób poszukujących sprzętu do czyszczenia paneli. Taka szczotka ma zwykle długie włosie zabezpieczające przed zarysowaniami.
 • Szczotkę dwufunkcyjną – jeśli oprócz paneli mamy w mieszkaniu również dywany czy wykładziny i nie chcemy cały czas wymieniać końcówek, możemy wybrać szczotkę dwufunkcyjną. Ma ona możliwość przełączania (na przykład nogą) trybu parkietowego i dywanowego. To wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w różnorodne końcówki, między innymi szczelinowe, elektroszczotki czy turboszczotki. Te dwa ostatnie modele sprawdzą się przede wszystkim w dokładnym oczyszczaniu dywanów.

Rodzaje filtrów

Na osobną uwagę zasługują rodzaje filtrów w odkurzaczu. Warto zdać sobie sprawę, że podczas każdego sprzątania nasz sprzęt będzie wypuszczał powietrze, które może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto zadbać o odpowiednie filtry i regularnie je wymieniać. Wyróżniamy dwa podstawowe typy filtrów:

 • Wlotowe – chronią silnik. Umiejscowione są przed pojemnikiem.
 • Wylotowe – czyszczą powietrze. Znajdują się za pojemnikiem odkurzacza.

W ofercie znajdziemy filtry wykonane z różnorodnych materiałów:

 • Papierowe – mają stosunkowo mniejszą porowatość, dzięki czemu lepiej zatrzymują zanieczyszczenia, jednak nie najlepiej radzą sobie z alergenami.
 • Z tkaniny – najmniej skuteczne. Charakteryzują się dużą porowatością, przez co zatrzymują tylko większe drobiny kurzu.
 • Wodne – skutecznie zatrzymują kurz w tak zwanej wodnej mgiełce.
 • Antyalergiczne – to najskuteczniejsze filtry dostępne na rynku. Są w stanie zatrzymać prawie wszystkie zanieczyszczenia, alergeny, a nawet bakterie. Na tego rodzaju filtrach znajdziemy oznaczenie HEPA, a po nim liczbę – im wyższą, tym bardziej skuteczny filtr.

Jaki worek do odkurzacza wybrać?

Jeśli nasz wybór padł na odkurzacz workowy, musimy jeszcze kupić odpowiedni worek. Do wyboru mamy:

 • Worki papierowe  – tańsze i mniej wytrzymałe rozwiązanie. Może się zdarzyć, że ostry przedmiot (na przykład szkło) rozerwie papier.
 • Worki z materiału – droższe, ale mimo to bardziej ekonomiczne. Worki z tkaniny mieszczą bowiem więcej zanieczyszczeń niż papierowe.

Wybór dobrego odkurzacza to niełatwe zadanie. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Wam się wybrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do potrzeb Waszych i Waszego mieszkania.

Podziel się:

Odkurzacz do paneli - Opinie i komentarze (4)

 1. Jaki odkurzacz do paneli? Moim zdaniem taki, który będzie miał dużo nakładek. Kiedyś miałam odkurzacz, który bardzo rysował panele. Teraz mam najlepszy odkurzacz do paneli, który ma miękkie końcówki a jednocześnie dużą moc ssania. Dlatego jestem z niego bardzo zadowolona.

 2. Ja teraz na święta dostałąm PURE i9 i jest super ;D nic nie rysuje, sprząta wszystko co powinien no i można go sterować apką nawet spoza domu 😀

 3. ja polecam jakiegoś z serii roomba, najlepiej 980 ale ja w moim 70 metrowym mieszkaniu mam 696 i raz na okolo 7-10 dni tylko półki przetrę

 4. irobot ma najlepsze odkurzacze wg mnie. u nas jeździ roomba 980 właśnie i jest świetnie posprzątana podłoga, wyjątkowo dokładnie, nic a nic się nie gubi, jak na przykład u teściowej, które ma elektroluxa :/

Dodaj komentarz