Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe maja wiele zalet w porównaniu do zwykłych odkurzaczy, dlatego coraz częściej można je znaleźć na sklepowych półkach. Generują one mniej kurzu niż standardowe modele, są proste w użyciu i trwałe. Odkurzacze bezworkowe zasysają powietrze tak jak standardowe modele. Magia dzieje się w komorze odkurzacza – powietrze wprawiane jest w ruch wirowy i następnie zanieczyszczenia osiadają w specjalnym pojemniku. Jego zawartość można następnie przesypać do pojemnika na śmieci. W artykule odpowiadamy na pytanie jak wybrać najlepszy odkurzacz bezworkowy.

Odkurzacz bezworkowy czy workowy?

Dobre odkurzacze bezworkowe są wskazane przede wszystkim dla osób z problemem alergii. Brak worka wiąże się z tym, że do powietrza w odkurzanym pomieszczeniu dostaje się znacznie mniej kurzu. W standardowych odkurzaczach, siła ssania znacznie maleje, gdy worek jest napełniony, natomiast w odkurzaczu bezworkowym, jest zawsze taka sama. Bardzo przydatną opcją w odkurzaczu bezworkowym jest filtr wodny, pozwalający na dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Nawet najlepsze odkurzacze bezworkowe, są dość ciężkie i mają pokaźne rozmiary. O ile obsługa odkurzacza z workami, wymaga jedynie regularnej wymiany filtrów, o tyle w odkurzaczu bezworkowym, konieczne będzie mycie odkurzacza za każdym razem, gdy skończymy sprzątanie. Ma to także korzystny wymiar – śmieci są od razu usuwane z pojemnika.

Odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA

Odkurzacze bezworkowe z filtrem HEPA oferują najdokładniejsze usuwanie z pomieszczenia szkodliwych substancji. Dzięki filtrowi HEPA, odkurzacz radzi sobie nie tylko z kurzem, ale także z wirusami, bakteriami i grzybami. To szczególnie ważne dla osób ze skłonnościami do alergii. Niektóre modele posiadają więcej niż jeden filtr HEPA, aby zapewnić najwyższą jakość filtracji. W sieci można znaleźć opinie na temat tego, jak poszczególne odkurzacze radzą sobie na różnych powierzchniach i jak dużo kurzu dostaje się do powietrza, podczas ich używania.

Ranking Odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA Producent Cena
1Zelmer ZVC315 HPZelmerAktualna Cena
2MPM MOD17MPMAktualna Cena
3Dirt Devil Rebel 55HFC CzerwonyDirt DevilAktualna Cena
4Dirt Devil DD2650-1Dirt DevilAktualna Cena
5Zelmer ZVC431HPZelmerAktualna Cena

Odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym

Odkurzacze tego typu są często mylone z odkurzaczami piorącymi. Urządzenie ma w środku filtr z wodą o pojemności kilku litrów, w którym zatapiane są cząsteczki zanieczyszczeń. Po odkurzeniu pomieszczenia, należy wylać zawartość pojemnika i wyczyścić go. Odkurzacze bezworkowe z filtrem wodnym, zapewniają najwyższy poziom usuwania zanieczyszczeń, jednak są dość ciężkie i duże.

Ranking Odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym Producent Cena
1Thomas Aqua+ Pet&Family Plus pomarańczowo-szaryThomasAktualna Cena
2Thomas 786526ThomasAktualna Cena
3Thomas Aqua + Allergy&FamilyThomasAktualna Cena
4MPM MOD-21MPMAktualna Cena
5Zelmer VC7920.0 STZelmerAktualna Cena

Odkurzacz bezworkowy do 300 – 400 zł

Tanie odkurzacze bezworkowe różnią się od droższych modeli przede wszystkim niższą sprawnością energetyczną. W wielu przypadkach bardziej opłaca się zakup odkurzacza nieco droższego, ale o wyższej wydajności.

Parametrem, który nie ma większego znaczenia, jest siła ssania opisana przez producenta. Często ta wartość jest zawyżana i nie odzwierciedla, jak dobrze odkurzacz radzi sobie z kurzem i brudem. Znacznie ważniejsza jest duża pojemność worka (przynajmniej 1.5 – 2 litry), która pozwoli na odkurzenie całego domu, bez konieczności usuwania zanieczyszczeń. Do niewielkiej kawalerki, dobrym wyborem będzie odkurzacz z mniejszym workiem, o pojemności około 1 litra. Ciekawą opcją, w którą są wyposażone nawet tańsze urządzenia, jest możliwość założenia worka i korzystania z odkurzacza bezworkowego w standardowy sposób.

Ranking Odkurzacz bezworkowy za 300 - 400 zł Producent Cena
1Zelmer ZVC315 HPZelmerAktualna Cena
2Philips PowerPro Duo FC6162/02PhilipsAktualna Cena
3Bosch BBHMOVE6NPhilipsAktualna Cena
4Ariete 2772 EvolutionPhilipsAktualna Cena
5Bosch BBHMOVE4PhilipsAktualna Cena

Warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest odkurzacz bezworkowy – jeśli jest to delikatny plastik, odkurzacz będzie bardziej narażony na uszkodzenia.

W tanich odkurzaczach bezworkowych, powinna się znaleźć także opcja regulacji pracy silnika. Przydatną opcją są kółka pokryte gumą, które nie będą rysowały podłogi, możliwość korzystania z turboszczotek (usuwających włosy oraz sierść z dywanów), oraz wyposażenie odkurzacza w filtr zmywalny. Ten ostatni różni się od zwykłego filtra w odkurzaczu bezworkowym tym, że można go płukać raz na jakiś czas, a nie po każdym użyciu.

Odkurzacz bezworkowy do 500 – 600 zł

Odkurzacze w nieco wyższej cenie, różnią się od najtańszego sprzętu, przede wszystkim niskim poborem prądu i zachowaniem wysokiej mocy. Sprzęt takich producentów, jak Philips, Bosh, Electrolux czy Samsung, zwykle oferuje szereg interesujących dodatków i końcówki, pozwalające dotrzeć do każdego zakamarka.

Odkurzacze bezworkowe w cenie 500 – 600 złotych oferują zwykle filtr Hepa. Ich konstrukcja jest także znacznie lepiej pomyślana niż najtańszych modeli – oferują na przykład regulację obrotów silnika na rurze odkurzacza czy też zamontowanie na rurze dodatkowych końcówek. Takie drobiazgi sprawiają, że korzystanie jest znacznie przyjemniejsze. Bardzo ważną kwestią jest szczelność odkurzacza – warto dopłacić kilkadziesiąt złotych i wybrać lepszy model po to, by mieć pewność, że odkurzacz będzie szczelny przez wiele lat.

Ranking Odkurzacz bezworkowy za 500 – 600 zł Producent Cena
1Tefal TY8875Aktualna Cena
2Philips FC6168Aktualna Cena
3Vax U85-ACLG-BVaxAktualna Cena
4Hoover XP81_XP15011Dirt DevilAktualna Cena
5Rowenta RH 8879 Air Force ExtremeRowentaAktualna Cena

Wśród odkurzaczy bezworkowych znajdziemy także niewielkie modele zasilane akumulatorem. Dzięki nim można odkurzyć na przykład wnętrze samochodu i inne miejsca, w których użycie standardowego, dużego odkurzacza prowadzi do problemów.

Artykuł dotyczy:
  • ranking odkurzaczy bezworkowych
  • odkurzacze bezworkowe ranking
  • ranking odkurzaczy
  • odkurzacze bezworkowe
Podziel się:

Odkurzacz bezworkowy - Opinie i komentarze (2)

  1. Kiedyś myślałam, że odkurzacz bezworkowy to duża trudność, szczególnie przy czyszczeniu. Ostatnio jednak dostałam taki w prezencie i zdecydowanie polecam. Naprawdę taki odkurzacz jest bardzo fajny, z łatwością się go czyści 🙂 My mamy Philipsa i to naprawdę bardzo dobry odkurzacz, w dobrej cenie.

  2. Zawsze w domu miałam odkurzacz na wymienne worki. Teraz musiałam kupić nowy i wybór padł na odkurzacz bezworkowy firmy Samsung. Na razie dopiero go testuję, ale jestem już zadowolona. To też spora oszczędność, a wymiana jest bardzo prosta.

Dodaj komentarz