Cichy odkurzacz

Zazwyczaj poziom głośności pracy odkurzacza nie stanowi dla kupujących aż tak znaczącego parametru, dopóki w domu nie pojawi się małe dziecko, osoba chora lub po prostu nie lubimy tego hałasu. Kiedy zachodzi konieczność wymiany wszelkich sprzętów domowego użytku na te, które pracują znacznie ciszej niż do tej pory używane, zaczynamy zwracać uwagę w sklepie właśnie na ten czynnik. Czym kierować się przy wyborze cichego odkurzacza, by wybór był jak najtrafniejszy, jaki cichy odkurzacz wybrać?

Cichy odkurzacz – ile decybeli dla upragnionej ciszy?

Oczywiście nie jest możliwy zakup odkurzacza, który będzie pracował zupełnie bezgłośnie, jednakże na rynku mamy wiele sprzętów,których poziom głośności zbliża się prawie do tej upragnionej ciszy i nie jest uciążliwy dla domowników, nawet przy długiej pracy. Kiedy stoimy przed wyborem dobrego odkurzacza, należy przede wszystkim sprawdzić klasę jego głośności, która jest oznaczona literami od A do E. Sprzęty klasy A B i C, to modele odkurzaczy bardzo cichych cichych i słabo słyszalnych. Generują one hałas na poziomie zaledwie do 25 decybeli w przypadku najcichszych odkurzaczy oraz od 25 do 45 decybeli,w przypadku odkurzaczy określanych jako słabo słyszalne. Warto wiedzieć, że głośne odkurzacze, które nieraz mamy w swoich domach, generują hałas w zakresie od 45 aż do 65 decybeli, co stanowi znaczną różnice z cichymi produktami najnowszej klasy. Tego typu dobre odkurzacze pozwalają na pracę w godzinach nocnych i w dzień, w czasie snu małych dzieci czy też nie drażniąc odpoczywających domowników.

Głośność a wydajność – czy da się znaleźć złoty środek?

Najnowocześniejsze dobre odkurzacze są zarówno ciche jaki niezwykle wydajne dzięki stosunkowo dużej mocy silnika. Nie jesteśmy zmuszeni wybierać między dyskretną pracą, a skutecznością odkurzania. Najlepiej wybrać produkt o mocy silnika od 1200 do 2700 W. Bardzo dobre sprzęty o niezwykle cichym działaniu są dzisiaj produkowane również z myślą o alergikach. Najlepszym wyborem będzie odkurzacz z filtrem Hepa, który jest w stanie zatrzymać do 99,97% zanieczyszczeń z filtrowanego powietrza. Dzięki temu roztocza, zarodniki grzybów i inne alergeny zostaje całkowicie wyeliminowane z otoczenia.Oczywiście filtr Hepa trzeba raz na jakiś czas wymieniać i jest to koszt około 200 zł, jednakże to zupełnie przyzwoita cena za czyste powietrze oraz brak ataków alergicznego kaszlu, kataru czy też odczynów skórnych.

Trzy inne ważne parametry

Jeżeli już mamy wybrany model odkurzacza, który generuje jak najniższy poziom hałasu oraz ma odpowiednio wysoką moc dla wydajności odkurzania, warto zwrócić uwagę także na drobniejsze parametry, które czynią sprzątanie łatwiejszym i bardziej komfortowym. Jednym z takich czynników jest długość kabla. Najlepsze odkurzacze mają zasięg pracy nawet do 12 metrów. To sprawia, że podczas odkurzania nie ma konieczności częstego przekładania wtyczki do kolejnych gniazdek. Ten wydawałoby się z pozoru mało ważny parametr, znacznie skraca czas sprzątania. Kolejny czynnik to wielkość pojemnika czy też worka na kurz. Im większy worek, tym rzadsza potrzeba jego wymiany czy też opróżniania, a to z kolei bardzo rzutuje na komfort pracy. Cicha praca odkurzacze wcale nie musi oznaczać też słabej mocy ssania. Dobre odkurzacze, mimo niskiej emisji hałasu osiągają moc około 350 W, jeżeli chodzi o siłę ssania. To gwarantuje zebranie nawet najmniejszych zanieczyszczeń.

Cichy odkurzacz automatyczny

Warto zwrócić także uwagę na jeden z bardziej nietypowych modeli odkurzaczy, mianowicie odkurzacz automatyczny. Takie urządzenia zostały zaprojektowane w ten sposób,by pracować bez przeszkadzania domownikom, więc cechują się niską emisją poziomu hałasu. Dodatkowo poza włączeniem i wcześniejszym naładowaniem oraz zaprogramowaniem odkurzacza, nie musimy robić nic. Sprzęt wyczyści każdą powierzchnię, zarówno podłogi jak i dywany, nawet kiedy będziemy zajmować się zupełnie inną aktywnością, a nawet wypoczynkiem. Tego rodzaju dobre odkurzacze są wyposażone czujniki które pozwalają omijać przeszkody w postaci mebli a także uskoki na podłodze. Po naładowaniu, są w stanie pracować nawet do 100 minut bez przerwy. Nie mają więc porównania do tradycyjnych odkurzaczy akumulatorowych, jeżeli chodzi o czas pracy. Ponadto jednym z głównych walorów jest dość niski poziom hałasu. Co ciekawe, w miarę upływu czasu i wzrostu popularności tego rodzaju odkurzaczy, cena poszczególnych modeli wprowadzanych na rynek jest coraz bardziej atrakcyjna. Dobry odkurzacz automatyczny można kupić już nawet za około 300 zł. To bardzo dobra inwestycja, szczególnie jeżeli musimy często odkurzać z powodu obecności w domu zwierząt z małych dzieci oraz jeśli jesteśmy osobami na tyle aktywnymi zawodowo, że nie możemy sobie pozwolić na codzienną sesje w tradycyjnym odkurzaczem.

Podsumowując, jeżeli najważniejszym parametrem przy kupnie odkurzacza jest to, by odznaczał się on cichą pracą, warto zapytać sprzedawcę o klasę głośności, poziom hałasu w decybelach, a także zwracać uwagę na oznaczenia w nazwie odkurzacza. Zwykle bywają to słowa, takie jak: silence, silentio, silencer oraz inne, odnoszące się do cichej pracy.

Ranking Cichych odkurzaczy 2018

Poniżej lista najlepszych produktów w kategorii Cichy odkurzacz. Ten ranking jest aktualizowany codziennie i jest tworzony na podstawie danych udostępnianych przez serwis Skąpiec.pl.
Pozycja Cichy odkurzacz Producent Cena produktu
1Dyson V6 FluffyDysonAktualna Cena
2Thomas Aqua+ Pet&Family Plus pomarańczowo-szaryThomasAktualna Cena
3Tefal TY8875Aktualna Cena
4Thomas X10 Parquet MultiCleanThomasAktualna Cena
5Bosch BGL85S330BoschAktualna Cena
Podziel się:

Cichy odkurzacz - Opinie i komentarze (3)

  1. My w domu mamy odkurzacz Amica. Przy dziecku musi być cichy odkurzacz bo po pierwsze dziecko niekiedy boi się tego sprzętu (nie wiedząc dlaczego?), a poza tym można sprzątać jak śpi. Wcześniej mieliśmy Philipsa i też nie należał do głośnych odkurzaczy.

  2. Jaki cichy odkurzacz wybrać? To pytanie bardzo często pojawiało się w moim domu. Od 3 miesięcy mamy w domu nowego członka rodziny i niestety Miłosz moi się odgłosu odkurzacza. Inne dzieci przy nim usypiają, a on płacze w niebo głosy. Najlepszy cichy odkurzacz według mnie to odkurzacz Philipsa – my jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

  3. Jeśli cichy odkurzacz to tylko marki Hoover. Odwiedziłam sąsiadkę, gdy sprzątała mieszkanie swoim Telios-em. Nie wyobrażacie sobie jakie to ciche urządzenie! Taką bezgłośna prawie pracę osiąga dzięki technologii Intense Power Silent System. Szczególnie przydatny jest przy małych dzieciach. One w dzień sobie śpią, a ty możesz spokojnie sprzątać 🙂

Dodaj komentarz