Jaki Odkurzacz cyklonowy najlepszy - Ranking i Opinie

Coraz większa liczba producentów sprzętu AGD chwali się udoskonaleniem swoich modeli odkurzaczy w technologię cyklonową. Odkurzacze cyklonowe są stosunkowo nowe na rynku, mimo tego stały się jednym z chętniej wybieranych rodzajów odkurzaczy do użytku domowego (i nie tylko). Niesamowita skuteczność ich działania jest oparta na jednej z zasad fizyki. Co to jest odkurzacz cyklonowy i co czyni go tak doskonałym i pożądanym urządzeniem?

Odkurzacz cyklonowy – co to znaczy?

Jeszcze do niedawna, tradycyjne odkurzacze z prostym ssaniem, były jednymi z najczęściej wybieranych modeli. Można było ingerować jednak w ich pojemność, moc, rodzaj filtracji zanieczyszczeń i inne przydatne funkcje. W latach 90 XX wieku na rynku zaczęły pojawiać ultranowoczesne modele odkurzaczy, które do siły ssania wykorzystywały technologię cyklonu. Na przestrzeni lat, stawały się coraz łatwiej odstępne i coraz bardziej pożądane przez osoby, które od odkurzania oczekiwały czegoś więcej. Po tym okresie nadeszła nowa era w odkurzaniu z wykorzystaniem cudu techniki, jakim jest odkurzacz cyklonowy.

Jednym z czynników, które wpłynęły na popularność odkurzaczy cyklonowych była troska o powietrze w pomieszczeniu. Tradycyjne odkurzacze czyszczą podłogi za pomocą liniowego ssania, które zasysa brud i zanieczyszczenia, wysyłając je bezpośrednio do worka próżniowego. Jednocześnie powietrze zasysane przez odkurzacz jest uwalniane przez otwory wentylacyjne, przez co niestety uwalnia zassany kurz i inne alergeny ponownie do powietrza. Dodatkowo, im pełniejszy jest worek, tym mniej wydajne staje się ssanie. Odkurzacz cyklonowy bezworkowy wchłania wszystkie zanieczyszczenia i nie pozwala im na wydostanie się z powrotem do pomieszczenia. Czemu tak się dzieje?

Zasada działania odkurzacza cyklonowego

Wewnątrz standardowego odkurzacza cyklonowego znajduje się wentylator i pojemnik. Podobnie do sposobu, w jaki pralka pobiera wodę z ubrań podczas wirowania, cykloniczna próżnia działająca we wnętrzu odkurzacza usuwa brud i kurz z gromadzonego powietrza, obracając się jak tornado – stąd nazwa (od cyklonu). Aby oddzielić cząsteczki od powietrza, wentylator próżniowy obraca powietrze z dużą prędkością. Gdy powietrze wiruje, ciężkie cząstki, takie jak brud i okruchy, uderzają o boki kosza, spadając na dno pojemnika. Jednocześnie lekkie cząstki, takie jak pyłki i drobinki kurzu, są zatrzymywane przez specjalistyczny filtr, a czyste powietrze jest uwalniane do pomieszczenia.

7 stopniowy proces ssania odkurzacza cyklonowego

 1. Powietrze dostaje się przez szczotkę odkurzacza.
 2. Jest kierowane do pierwszego stopnia (prostopadle do cylindrycznego pojemnika na zanieczyszczenia) i wiruje wokół cyklonu, który znajduje się w centralnej części.
 3. Cząsteczki brudu wirują do krawędzi, opadają w dół i zbierają się na dole, podczas gdy powietrze jest wyciągane przez otwory w samym cyklonie.
 4. Nieco czystsze powietrze przechodzi do kolejnego stopnia.
 5. W tym miejscu zachodzi bardzo podobny proces tylko działa szereg mniejszych cyklonów, które usuwają znacznie drobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.
 6. Względnie czyste powietrze przechodzi przez filtr HEPA. Ponieważ większość zabrudzeń została już usunięta, filtr nie utrudnia przepływu powietrza przez maszynę.
 7. Powietrze wpada z powrotem do pomieszczenia po przejściu przez drugi filtr HEPA. Jest czyste i wolne od kurzu, alergenów i pozostałych zanieczyszczeń.

Odkurzacz cyklonowy czy workowy?

Producenci stosują różne chwyty, aby zachęcić klientów do zakupu swojego produktu. Aby wybrać najlepszy odkurzacz cyklonowy warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli odkurzacz ma worek zamiast zbiornika, nie jest to prawdziwy odkurzacz cyklonowy. Odkurzacze cyklonowe wykorzystują specjalny pojemnik do przechowywania brudu i wciągniętych podłogi zanieczyszczeń. Brak worka jest jednocześnie jednym z ważnych aspektów tych odkurzaczy. Ponieważ odkurzacze cyklonowe nie mają worka, doskonale sprawdzają się w utrzymywaniu przepływu powietrza, co odpowiada niezawodnej wydajności. W odróżnieniu od tradycyjnych odkurzaczy workowych, urządzenia cyklonowe są prawdziwymi zawodowcami, chociażby ze względu na zdolność do zapewnienia stałego poziomu ssania. Oprócz przepływu powietrza istnieją inne zalety korzystania z odkurzacza cyklonowego, który stawia tradycyjny odkurzacz workowy na przegranej pozycji.

Cykloniczna próżnia odkurzacza nie traci mocy ssania, dopóki pojemnik nie zostanie przepełniony. To bardzo wyraźnie kontrastuje ze stopniowym osłabieniem ssania wraz z napełnianiem się worka w tradycyjnych odkurzaczach z wymiennymi workami. Odkurzacze cyklonowe są również mistrzami w filtrowaniu zanieczyszczeń, utrzymując zdrowe i czyste powietrze w otoczeniu. To bardzo ważny aspekt, niezwykle ceniony przez alergików, właścicieli włochatych czworonogów i rodziców, którzy troszczą się o zdrowie małych dzieci. Ze względu na wysoką zdolność filtracji, odkurzacze cyklonowe rzadziej się zapychają niż pozostałe modele dostępne na rynku.

Odkurzacz cyklonowy – dostępne rodzaje

Wielu potencjalnych nabywców, mając na myśli odkurzacz cyklonowy bezworkowy, kojarzy go z pionowymi, poręcznymi modelami. Czy słusznie? Tak i nie. Mimo tego, że pionowe odkurzacze cyklonowe cieszą się największą popularnością i są obecnie wyjątkowo łatwo dostępne, technologia ssania cyklonowego nie jest zarezerwowana jedynie dla tego rodzaju modeli.

 • Poręczne, przenośne odkurzacze ręczne, wykorzystywane często do odkurzania wnętrza samochodu, tapicerki i trudno dostępnych miejsc, również mogą być wzbogacone funkcją ssania cyklonowego. Ponadto istnieje kilka odkurzaczy centralnych, które wytwarzają siłę odśrodkową, która jest cechą charakterystyczną dla ssania cyklonowego.
 • Odkurzacz monocyklonowy – Ten rodzaj odkurzacza, podczas pracy wytwarza wyłącznie jeden wir powietrza – cyklon. Taka próżnia wciąga powietrze do wlotu wokół rolki szczotki. Powietrze i towarzyszące mu zanieczyszczenia wirują wokół pojemnika.
 • Odkurzacz wielocyklonowy – Nie ma znaczącej różnicy między próżnią monocyklonową, podwójną lub multicykloniczną. Gdy powietrze i drobniejsze cząsteczki dotrą do następnego etapu cyklonicznego, konfiguracja się zmienia i ilość cyklonów nabiera już istotniejszego znaczenia. W przypadku odkurzaczy wielocyklonowych, podczas zasysania, zanieczyszczenia i inne wciągnięte cząsteczki wirują w wielu cyklonach, przedłużając żywotność filtra i zwiększając siłę ssania próżni. Dwucyklonowe odkurzacze przenoszą natomiast drobne cząstki za pomocą drugiego cyklonu. Duże okruchy i zanieczyszczenia spadają wówczas na dno pojemnika, tak jak w odkurzaczu jednocyklonowym, a małe są zatrzymywane przez filtr główny.

Chociaż każdy rodzaj odkurzacza cyklonowego skutecznie zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczające powietrze, czyli kurz, pył i różne alergeny, sama liczba cyklonów usprawnia proces filtracji zanieczyszczeń. Oczywiście warto zapłacić nieco więcej za najlepszy odkurzacz wielocyklonowy, ale dla osób o ograniczonym budżecie kompromisem może być dobry filtr.

Bezprzewodowy odkurzacz cyklonowy

Oprócz technicznych cech odkurzaczy, można podzielić je na formy, takie jak np. nowoczesne, modele bezprzewodowe. Cyklonowy odkurzacz akumulatorowy, jak sama nazwa wskazuje, nie jest ograniczony stałym źródłem zasilania. Dobry odkurzacz cyklonowy bezprzewodowy, ładuje się szybko za pośrednictwem specjalnej stacji, którą podpina się do akumulatora. Wiodące modele, umożliwiają nieograniczone kablami sprzątanie każdego zakątka domu i pozwalają na nieustanne odkurzanie przez prawie 60 minut. Zazwyczaj jest to wystarczający czas na dokładne odkurzenie całej powierzchni dużego domu. Cyklonowy odkurzacz akumulatorowy pozwala na odkurzanie miejsc, które nie mają dostępu do źródła zasilania. Dzięki temu, można sprzątać praktycznie wszędzie! Modele te występują zwykle w wersji pionowej i w zależności od wyboru modelu – są lekkie, zwrotne i wygodne w użytkowaniu. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta czas odkurzania przy jednym ładowaniu. Można dopasować go do posiadanej powierzchni mieszkalnej.

RankingOdkurzacz cyklonowy bezprzewowodyProducentCena
1Xiaomi Roidmi F8XiaomiAktualna Cena
2Electrolux Ergorapido EER73IGMElectroluxAktualna Cena
3Bosch Athlet BCH6ZOOOBoschAktualna Cena
4Dyson V8 AbsoluteDysonAktualna Cena
5Philips PowerPro Aqua 3w1 FC6409/01PhilipsAktualna Cena
Odkurzacz cyklonowy bezprzewowody

Odkurzacz cyklonowy bezprzewowody Xiaomi Roidmi F8

➾Szczegóły TOP1: Xiaomi Roidmi F8

Jaki filtr w odkurzaczu cyklonowym?

Najlepszy odkurzacz cyklonowy jest wyposażony w jeden lub więcej filtrów. Zasadnicza różnica między filtrami polega na ilości i wielkości zatrzymywanych cząstek, przy czym wiele opinii wskazuje na to, że to nowoczesny filtr HEPA może wychwytywać najwięcej zanieczyszczeń. Wiele dobrych odkurzaczy cyklonowych ma także inne filtry. Zwykle wykonane są z pianki (np. filtr wylotowy). Jest on ostatnim filtrem, przez który przepływa powietrze, zanim uwolni je próżnia. Najlepsze modele są dodatkowo wyposażone w tzw. filtr przed silnikowy, który zatrzymuje duże elementy, które często powodują zatykanie się odkurzacza (włosy, sierść zwierząt długowłosych, większe kłęby kurzu).

Problem z workowymi, tradycyjnymi odkurzaczami polega na tym, że zasysają brudne powietrze i wdmuchują je bezpośrednio do worka. Worek wyłapuje brud i stosunkowo czyste (ale często wciąż zakurzone) powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Im dłużej używa się odkurzacza, tym bardziej worek się zapełnia. Gdy worek się zapełnia, ilość pustego powietrza, które może pomieścić, zmniejsza się, więc jego zdolność do zasysania większej ilości brudu stopniowo się zmniejsza. Dobry odkurzacz cyklonowy rozwiązuje ten problem, gwarantując stałą siłę ssania i praktycznie czyste jak łza powietrze.

Odkurzacz cyklonowy - Ranking 2020

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz cyklonowy, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz cyklonowy. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

RankingOdkurzacz cyklonowyProducentCena
1BEKO VCM 7180 TBEKOAktualna Cena
2Tefal Xtrem Power TW6993TefalAktualna Cena
3BEKO VCO 6325 ABBEKOAktualna Cena
4Hoover Chorus CH50PET 011HooverAktualna Cena
5Sencor SVC1030SencorAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 opinie, średnia: 5,00 na 5)
Podziel się:

Odkurzacz cyklonowy - Opinie i komentarze (7)

 1. Ja jak były poprzednie promocje 11.11 to kupiłam sobie właśnie XIOMI i uważam, że nie ma lepszego – to jest najlepszy odkurzacz cyklonowy! Świetnie sprząta, jeszcze nigdy nie miałam takiej jakości sprzątania w domu. Odkurzacz jest lekki, poręczny, bardzo komfortowy w użytkowaniu i jeszcze fajnie wygląda.

 2. U nas sprawdza się Odkurzacz Philips PowerPro Duo. Jeśli nie wiesz jaki odkurzacz cyklonowy wybrać to jak najbardziej polecam ten model. Jest to sprzęt skuteczny, nie mam z nim problemu, wszystko łapie, nawet najdrobniejszy pyłek.

 3. Korzystam od lat z Dysona, Aktualnie mam wersję V8 i jestem mega zadowolona. Uważam, że jest to najlepszy odkurzacz cyklonowy, który można mieć – wersja idealna dla mnie. Super design, naprawdę pięknie się ten odkurzacz prezentuje. Pracuje niezwykle cicho. Bardzo fajnie leży, wygodnie się nim sprząta, jest lekki. Poradzi sobie z nim nawet dziecko. Daje radę w przypadku dużych zabrudzeń.

 4. Dobry odkurzacz cyklonowy to dla mnie spora nowość. Ale zdecydowanie warto. Moja siostra posiada taki odkurzacz i sobie go bardzo chwali. Czasami u niej sprzątam i właśnie tym odkurzaczem odkurzam. ELECTROLUX C4 EC41-2SW to model, który kupiłam. Zasięg jego pracy to 7 metrów, więc dla mnie odpowiedni. Wygląda ciekawie, fajnie się prezentuje, ma dobry zbiornik.

 5. Bo ja np. Mam Dyson v10 od 5h i tez uważam ze jest najlepszy bo innego nie miałam 🙂 ale mam 170m2 do sprzatania i juz wiem ze mi nie starczy czasu zeby ogarnac cale mieszkanie.

Dodaj komentarz