Odkurzacz wodny

Każdy domowy czyścioch na pewno zadawał sobie pytanie jaki odkurzacz kupić. Jest to niezastąpione urządzenie, którym usuwamy kurz, roztocza, pyłki, a także inne sypkie zanieczyszczenia, takie jak piach, czy rozsypana przyprawa.

Rynek odkurzaczy przeżywa obecnie rozkwit, a wybór urządzenia czyszczącego może przyprawić o ból głowy, szczególnie osobę niezorientowaną w temacie. W artykule przybliżymy zalety i wady odkurzaczy wodnych. Jest to świetna alternatywa dla klasycznych i niezwykle popularnych odkurzaczy workowych.

Odkurzacze wodne umożliwią nam utrzymanie czystości w domu na wiele sposobów. Są bardziej funkcjonalne od odkurzaczy workowych, a także są przyjazne dla alergików. Po sprzątaniu mieszkania odkurzaczem wodnym wytwarza się korzystny dla zdrowia mikroklimat, który doceni każdy, kogo irytowała suchość powietrza po sprzątaniu tradycyjnym odkurzaczem.

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny zasysa powietrze jak klasyczny sprzęt tego typu, jednak powietrze wraz z zanieczyszczeniami dociera do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą, gdzie zanieczyszczenia napotykają pierwszą z przeszkód – filtr wodny. Niektóre z lepszych odkurzaczy wodnych posiadają również dodatkowy filtr wylotowy, tzw. HEPA.

Odkurzacze wodne wyposażone są często w funkcję prania, która umożliwia pranie wszelkiego rodzaju dywanów, wykładzin i powierzchni materiałowych, a także tapicerek samochodowych. Najczęściej odkurzacze piorące wyposażone są w dwa zbiorniki. W jednym z nich znajduje się zbiornik z wodą oraz z detergentem umożliwiającym pranie powierzchni.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz wodny?

Przede wszystkim warto zapoznać się z mocą odkurzacza. Im większa, tym lepiej, jednak wraz ze wzrostem mocy, rośnie również finalna cena urządzenia. Generalnie powinno kierować się zasadą, że im więcej trudnych powierzchni odkurzacz będzie musiał czyścić, tym moc powinna być większa. Ułatwi nam to doprowadzanie do porządku kolejnych metrów wykładzin, czy dywanów.

Siła ssąca to kolejny ważny parametr. Tutaj również, im większa będzie, tym odkurzacz sprawniej poradzi sobie z wykładzinami, dywanami, tapicerkami, czy trudno dostępnymi miejscami. Większa moc ssąca oznacza krótszy czas odkurzania, jednak może również wiązać się z większą głośnością pracy urządzenia.

Wybór pojemności zbiornika powinien być warunkowany metrażem mieszkania. Jeżeli mamy małe mieszkanie i mało metrów do odkurzania, wtedy możemy pozwolić sobie na wybór sprzętu z mniejszym pojemnikiem. Jeżeli powierzchnia przyszłej pracy odkurzacza będzie znaczna, wtedy warto postawić na jak największy pojemnik.

Niektóre odkurzacze wodne posiadają również funkcję prania, która pozwala na dogłębne oczyszczanie tkanin, dywanów, wykładzin, parkietów, a nawet kamienia i laminatu. Poza tym można natknąć się na sprzęty, które poza filtrem wodnym i wylotowym, mają również zamontowane filtry węglowy, siatkowy lub piankowy, które zwiększają skuteczność zatrzymywania drobin i różnego rodzaju zarazków.

Wady odkurzaczy wodnych

Główną wadą odkurzaczy wodnych jest konieczność ich każdorazowego czyszczenia. Zatrzymane nieczystości w pojemniku wodnym po pewnym czasie zaczną generować nieprzyjemny zapach oraz staną się siedliskiem bakterii i zarazków.

Poza samym usunięciem brudów zgromadzonych w odkurzaczu trzeba również osuszyć rury i zbiornik. W przeciwnym wypadku w odkurzaczu zaczną rozwijać się grzyby i glony.

W przypadku odkurzaczy workowych nie ma takiego problemu. Nie trzeba ich czyścić, a jedyną czynnością konserwacyjną jest wymiana worka.

Kolejną rzeczą, którą możemy dopisać do wad odkurzaczy wodnych, jest ich waga. Są o wiele cięższe od odkurzaczy workowych. Ich waga może dochodzić nawet do 15 kg, co w przypadku domowego użytku może znacznie zaniżać komfort odkurzania.

Ostatnimi czasy ceny odkurzaczy wodnych drastycznie zmalały. Mimo wszystko nadal są to sprzęty średnio o połowę droższe niż odkurzacze workowe.

Zalety dobrych odkurzaczy wodnych

Największą zaletą odkurzaczy wodnych są ich duże możliwości czyszczące. Zwykły odkurzacz workowy nadaje się jedynie do usuwania pyłów. Odkurzacze wodne poza samą czynnością odkurzania, mogą również prać i myć różnego rodzaju powierzchnie.

Dodatkowo nadają się nie tylko do dywanów i podłóg, ale również możemy nimi skutecznie oczyścić tapicerki i wykładziny.

Odkurzacze wodne są przyjazne alergikom. Nawet jeśli w naszym mieszkaniu nie ma żadnego alergika, odkurzacz wodny sprzyja zdrowiu górnych dróg oddechowych.

Warto wyposażyć się w dobry odkurzacz wodny?

Przede wszystkim warto określić swoje potrzeby, a także możliwości naszego mieszkania. Odkurzacze wodne świetnie sprawdzają się w większych mieszkaniach i domostwach. Wszystko za sprawą ich dużych gabarytów, które utrudniają lawirowanie w ciasnych pomieszczeniach, a także ich przechowywanie.

Odkurzacze wodne świetnie sprawdzą się, gdy mamy w domu alergika. Podczas gdy odkurzacze workowe wzbijają pyły i drobnoustroje podczas odkurzania, odkurzacz wodny pochłania je wszystkie, zostawiając za sobą wilgotny i korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Ranking odkurzaczy wodnych 2016

Poniżej sugerowane najlepsze produkty w tej kategorii. Ranking jest aktualizowany codziennie i jest tworzony na podstawie danych udostępnianych przez serwis Skąpiec.pl.
Pozycja Odkurzacz wodny Producent Cena produktu
1Hyundai VC5750HyundaiAktualna Cena
2Hoover HYP1630HooverAktualna Cena
3Vax 6131VaxAktualna Cena
4Karcher SE4001KarcherAktualna Cena
5Vax 6151SXVaxAktualna Cena
Podziel się:

Odkurzacz wodny - Opinie i komentarze (2)

  1. Kupiłem kiedyś taki odkurzacz wody, tylko zawiodłem się na mocy ssania. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie przy odkurzaczu wodnym. Teraz mam lepszy odkurzacz, myślę, że dobrej firmy. Warto odłożyć trochę grosza i rzeczywiście taki odkurzacz kupić. Fajne rozwiązanie, przydatne, na pewno bardziej ekologiczne.

  2. Kupiłam tani odkurzacz wodny Amici już trochę czasu i temu i jak na razie działa OK. Dość prosto się go czyści, nie jest zbyt ciężki aby go przesuwać no i miał niezłe dodatkowe wyposażenie w zestawie. Za te pieniądze było warto moim zdaniem 🙂

Dodaj komentarz