Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący to urządzenie, które jest niezastąpione wtedy, gdy chcemy w pełni zadbać o czystość w domu. Dzięki takim odkurzaczom, można nie tylko pozbyć się kurzu, ale także dogłębnie wyprać tapicerkę mebli i wyczyścić dywany. Dobre odkurzacze piorące są zwykle większe od tradycyjnych i kosztują o wiele więcej, ale mimo to warto się nimi zainteresować. Są szczególnie przydatne wtedy, gdy cierpimy na alergie lub mamy w domu małe dzieci.

Używa się ich przede wszystkim do prania dywanów i tapicerek. Odkurzacze piorące różnią się znacznie od wodnych, ponieważ oferują o wiele więcej funkcji. W odkurzaczu wodny, pojemnik z wodą pełnie jedynie funkcję filtra, natomiast odkurzacz piorący generuje pianę i pozwala odessać wodę z pranych powierzchni. Po jego zastosowaniu, powierzchnia jest wyprana i sucha. Zaletą odkurzacza piorącego jest także to, że usuwa wodę nawet z zalanych mebli i po jego użyciu, w domu jest higienicznie czysto.

Odkurzacz piorący bezworkowy

Większość dobrych odkurzaczy piorących to modele bezworkowe, które nie posiadają jeden lub dwa pojemniki. Jeśli pojemnik jest tylko jeden, może oznaczać to problemy, bo miesza się w nim woda czysta i brudna. Odkurzacze piorące mogą działać w taki sam sposób, jak zwykły odkurzacz, co przydaje się wtedy, gdy powierzchnia jest jedynie zakurzona. Takie odkurzacze mogą być wyposażone także w filtr HEPA, który usuwa najmniejsze zanieczyszczenia.

Odkurzacz piorący do domu

Do domu wybierane są zwykle mniejsze odkurzacze piorące, które wyposażone są w dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się woda, natomiast w drugim – płyn czyszczący. O tym, jak wygodne będzie korzystanie z odkurzacza, decyduje pojemność jego zbiorników – jeśli są bardzo duże, manewrowanie odkurzaczem jest niewygodne, ale można go czyścić znacznie rzadziej. Można także wybrać mniejszy odkurzacz z niewielkimi zbiornikami, którym można łatwo manewrować. To ważne dlatego, że odkurzacz wodny po napełnieniu staje się bardzo ciężki. Warto zdecydować się także na odkurzacz, który posiada tryb czyszczenia na sucho.

Odkurzacz piorący do domu powinien mieć dużą moc, która pozwoli na szybkie ściągnięcie piany, bez pozostawiania nawet odrobiny wilgoci. Dobre odkurzacze piorące mają moc około 2400 W, natomiast modele o mniejszej mocy (a warto pamiętać, że moc jest zwykle zawyżana), mogą być niewystarczające do prania gęstych dywanów.

Odkurzacz piorący do tapicerki

W teorii każdy odkurzacz piorący ma podobne właściwości i pozwoli równie dobrze oczyścić tapicerkę. W praktyce niewielkie odkurzacze o małej mocy są zwykle niedostosowane do prania i trwa to albo długo, albo efekty są niewystarczające. Odkurzacz piorący do tapicerki powinien oferować kilkustopniową pracę. Na początku usuwa on luźne zanieczyszczenia, następnie namacza tapicerkę za pomocą piany i pierze go, by na końcu odessać wodę i dokonać suszenia. W przypadku odkurzacza do tapicerki samochodowej, warto zwrócić uwagę na przenośną budowę i niewielką obudowę. W samochodzie zwykle brakuje miejsca na wstawienie pokaźnego odkurzacza.

Warto zdecydować się na dobry odkurzacz piorący, który ma duży wybór końcówek piorących i dysz, dzięki czemu można dostać się w każde zagłębienie.

Odkurzacz piorący do 1000 zł – na co zwrócić uwagę?

Parametrem, który liczy się najmniej w przypadku odkurzaczy piorących, jest producent. Świetny sprzęt jest produkowany zarówno przez takie firmy, jak Hyundai, Rowenta, Karcher, Zelmer jak i MPM i wszystkie te produkty mają podobną konstrukcję.

Bardzo przydatną opcją jest regulacja mocy ssania odkurzacza – jeśli chcesz odkurzyć coś, co nie wymaga pełnej mocy odkurzacza, będziesz mógł ją wtedy wyregulować. Największa moc ssania przydaje się wtedy, gdy oczyszczasz dywan lub tapicerkę z sierści.

Dobrym rozwiązaniem są także odkurzacze wyposażone w filtr HEPA. Dzięki niemu można usunąć nie tylko zanieczyszczenia z dywanu, ale także zarodniki i pyłki.

Odkurzacz piorący to dość drogie urządzenie, które kupuje się na kilka lat, dlatego powinieneś zwrócić uwagę także na jakość wykonania poszczególnych elementów. Niektóre z odkurzaczy są wykonane z plastiku niskiej jakości, przez co ich żywotność jest ograniczona.

Odkurzacz piorący to idealne rozwiązanie w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, sprawdza się on wtedy, gdy chorujemy na alergię lub mamy uczulenie na kurz i chcemy, by w naszym domu było go znacznie mniej. Taki sprzęt pozwala wyciągnąć kurz nawet z trudno dostępnych miejsc, a wyprane powierzchnie pozostają suche.

Po drugie, odkurzacze piorące są bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy często pierzemy dywany lub tapicerkę mebli, bo mamy małe dzieci lub zwierzęta. Inne odkurzacze (nawet wodne) nie poradzą sobie z takimi zanieczyszczeniami, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na odkurzacz piorący.

Niektóre odkurzacze są wyposażone także w filtr HEPA i inne dodatki, które pozwalają na uzyskanie jeszcze dokładniejszych efektów sprzątania. Warto zainwestować w odkurzacz, który posiada także opcję odkurzania na sucho.

Ranking odkurzaczy piorących 2018

Poniżej sugerowane najlepsze produkty w odkurzaczy piorący. Ranking jest aktualizowany codziennie i jest tworzony na podstawie danych udostępnianych przez serwis Skąpiec.pl.
Pozycja Odkurzacz piorący Producent Cena produktu
1Thomas Aqua+ Pet&Family Plus pomarańczowo-szaryThomasAktualna Cena
2Zelmer VC7920.0 SPZelmerAktualna Cena
3Thomas X10 Parquet MultiCleanThomasAktualna Cena
4Vax 6151SXVaxAktualna Cena
5Zelmer Aquawelt Plus ZVC762ZTZelmerAktualna Cena
Artykuł dotyczy:
  • odkurzacz pioracy
Podziel się:

Odkurzacz piorący - Opinie i komentarze (2)

  1. dla mnie te piorące które miałam okazały sie raczej mało przydatne, na start fajnie itp a potem się tego nie używało niestety, teraz wybrałam Amicę z filtrem wodnym i bez zabawy w pseudo pranie odkurzaczem, mniej roboty przy nim, lżejszy i bardziej wydajny w sumie a do tego mniej alergenów lata.

  2. Moim zdaniem takiego odkurzacza rzadko się używa, ale jednak jest to dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy mamy np. wykładzinę i dzieci. Wtedy porządek musi być przecież ciągle utrzymany. To jednak duży wydatek jak na odkurzacz, więc warto przemyśleć zakup :).

Dodaj komentarz