Odkurzacz centralny

Co zrobić w przypadku, gdy mamy do odkurzenia dużą powierzchnię, w której sprzątanie tradycyjnym odkurzaczem workowym, czy wodnym będzie po zbyt żmudną pracą? Rynek odkurzaczy to nie tylko mobilne urządzenia podłączane do prądu lub pracujące dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Obecnie na zachodzie popularnym rozwiązaniem staje się odkurzacz centralny. Jest to skomplikowany system jednostki centralnej i połączonego ze sobą systemu rur PCV wyprowadzonych do konkretnych pomieszczeń. Do tego system odkurzacza centralnego składa się z gniazd i węży ssących, a także ewentualnych dodatków usprawniających proces odkurzania.

Odkurzacze centralne to bardzo praktyczne i niezwykle komfortowe rozwiązanie sprawiające, że czyszczenie wielkopowierzchniowych budynków staje się dziecinnie proste. Przed wyborem tego typu odkurzacza należy wiedzieć, że jest to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz centralny, opiszemy poszczególne elementy systemu, a także skupimy się na opisaniu parametrów i dodatkowych akcesoriów systemów odkurzaczy centralnych.

Budowa odkurzacza centralnego

System dobrego odkurzacza centralnego jest montowany już w etapie budowy lokalu lub domu. Cały system składa się z jednostki centralnej- serca odkurzacza, które zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami do specjalnych worków lub separatorów kurzu. Od jednostki centralnej wychodzą rury PCV i doprowadzane są do konkretnych pomieszczeń budynku.

Na ich końcach montowane są gniazda ssące, a także specjalne szuflady (szufelki), do których można wmiatać brudy i kurz. Do gniazd ssących montuje się wąż ssący, który umożliwia odkurzenie pomieszczenia. Zwykle ich długość wynosi od 6 do 10 metrów.

Jednostka centralna

Najbardziej zaawansowany element całego systemu. Składa się z separatora, specjalnego pojemnika na kurz, silnika, lub silników i turbiny napędzającej silnik, lub silniki. Jednostki centralne dzielą się na tzw. splitowe, które są dużymi i zaawansowanymi machinami, oraz kompaktowe, które jak sama nazwa wskazuje, są bardziej ergonomiczne i energooszczędne.

Pojemnik na kurz

Jest to element, w którym ląduje kurz i inne zanieczyszczenia zbierane z całego systemu. Zwykle pojemniki charakteryzują się pojemnością od 10 do 30, a nawet 50 litrów. Producenci dobrych odkurzaczy centralnych zalecają opróżnianie i oczyszczanie pojemników średnio co 1,5 miesiąca.

Parametry

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza centralnego, jest jego moc ssąca, która warunkowana jest mocą silnika. Zwykle wynosi ona od 300 do 10 000 jednostek. Im większa moc ssąca, tym odkurzacz będzie sprawniej zasysał brud z pomieszczeń.

Kolejnym równie istotnym parametrem jest moc silnika. W tym przypadku również króluje zasada- im większa moc, tym odkurzacz sprawniej będzie sobie radził z zanieczyszczeniami. Moce odkurzaczy centralnych plasują się zwykle w przedziale od 1,3 do 2,5 kW.

Skuteczność oczyszczania wnętrza jednostki centralnej z przepływających przez nią zanieczyszczeń określana jest przez podciśnienie maksymalne. Parametr ten podawany jest w kPA lub mBar’ach. Zwykle odkurzacze centralne charakteryzują się podciśnieniem maksymalnym na poziomie 240-400 mili Barów.

Określenie, czy dany system dobrego odkurzacza centralnego będzie nadawał się do konkretnego lokalu lub domu, uzależnione jest od maksymalnej powierzchni sprzątania. Producenci najczęściej umieszczają ten parametr w specyfikacji urządzenia. Najmniejsze odkurzacze mogą obsłużyć powierzchnię około 150 m2, natomiast największe są w stanie sprzątać nawet 1800 m2.

Przepływ powietrza lub wydajność odkurzacza określają, ile jest w stanie przepuścić powietrza. Parametr podawany w m3/h lub l/s. W przypadku średniej półki odkurzaczy parametry te wynoszą kolejno około 300 m3/h i 100 l/s.

Jednostki centralne umieszczane są najczęściej w piwnicy lub garażu, więc generowany hałas nie jest aż tak ważny. Mimo wszystko warto zainteresować się nim zainteresować. Średnio odkurzacze generują od 45 do nawet 80 dB hałasu.

Dodatkowe elementy i funkcje odkurzaczy centralnych

Elementami, które znacznie usprawnią odkurzanie, będą na pewno panel LCD wyświetlający parametry i funkcje, a także bezprzewodowe sterowanie urządzeniem za pomocą specjalnych pilotów lub urządzeń mobilnych.

Do systemu gniazd poza samymi końcówkami ssącymi, możemy również podłączyć specjalne odkurzacze, które pozwolą sprzątać powierzchnie na mokro. Tego typu urządzenia mogą być podłączane również podłączenie do kanalizacji i umożliwią odetkanie umywalki, zlewozmywaka, a także upranie dywanu, czy wykładziny.

Producenci udostępniają również całą masę końcówek do rur ssących. W ich ofercie można znaleźć specjalne końcówki do czyszczenia szpar i szczelin, grzejników lub specjalnych powierzchni. Poza tym możemy zaopatrzyć się w klasyczne szczotki o różnych rozmiarach.

Użytecznym elementem może być również przedłużenie klasycznej rury, która często ma zasięg do 10 metrów. Przedłużki mogą być teleskopowe lub gumowe i sprawdzą się w ogromnych pomieszczeniach.

Odkurzacz centralny - Ranking 2017

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz centralny, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz centralny. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Nazwa (Odkurzacz centralny) Producent Cena
1Beam SC 355 PLATINUM z zestawemBeamAktualna Cena
2Columbiavac CV16ColumbiavacAktualna Cena
3Beam SC 335 PLATINUMBeamAktualna Cena
4Beam SC335 Platinum z zestawemBeamAktualna Cena
5Beam SC 398 PLATINUMBeamAktualna Cena
Podziel się:

Odkurzacz centralny - Opinie i komentarze

  1. Teraz właśnie budujemy dom i zostało nam zaproponowane takie rozwiązanie.. Muszę przyznać, że nigdy nie słyszałem o takim odkurzaczu czy systemie, bo chyba tak można byłoby to nazwać.. Zastanawiam się nad tym ciągle, bo przy dzieciach i dużej rodzinie, naprawdę warto mieć takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz