Odkurzacz centralny

Co zrobić w przypadku, gdy mamy do odkurzenia dużą powierzchnię, w której sprzątanie tradycyjnym odkurzaczem workowym, czy wodnym będzie po zbyt żmudną pracą? Rynek odkurzaczy to nie tylko mobilne urządzenia podłączane do prądu lub pracujące dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Obecnie na zachodzie popularnym rozwiązaniem staje się odkurzacz centralny. Jest to skomplikowany system jednostki centralnej i połączonego ze sobą systemu rur PCV wyprowadzonych do konkretnych pomieszczeń. Do tego system odkurzacza centralnego składa się z gniazd i węży ssących, a także ewentualnych dodatków usprawniających proces odkurzania.

Odkurzacze centralne to bardzo praktyczne i niezwykle komfortowe rozwiązanie sprawiające, że czyszczenie wielkopowierzchniowych budynków staje się dziecinnie proste. Przed wyborem tego typu odkurzacza należy wiedzieć, że jest to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz centralny, opiszemy poszczególne elementy systemu, a także skupimy się na opisaniu parametrów i dodatkowych akcesoriów systemów odkurzaczy centralnych.

Budowa odkurzacza centralnego

System dobrego odkurzacza centralnego jest montowany już w etapie budowy lokalu lub domu. Cały system składa się z jednostki centralnej- serca odkurzacza, które zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami do specjalnych worków lub separatorów kurzu. Od jednostki centralnej wychodzą rury PCV i doprowadzane są do konkretnych pomieszczeń budynku.

Na ich końcach montowane są gniazda ssące, a także specjalne szuflady (szufelki), do których można wmiatać brudy i kurz. Do gniazd ssących montuje się wąż ssący, który umożliwia odkurzenie pomieszczenia. Zwykle ich długość wynosi od 6 do 10 metrów.

Jednostka centralna

Najbardziej zaawansowany element całego systemu. Składa się z separatora, specjalnego pojemnika na kurz, silnika, lub silników i turbiny napędzającej silnik, lub silniki. Jednostki centralne dzielą się na tzw. splitowe, które są dużymi i zaawansowanymi machinami, oraz kompaktowe, które jak sama nazwa wskazuje, są bardziej ergonomiczne i energooszczędne.

Pojemnik na kurz

Jest to element, w którym ląduje kurz i inne zanieczyszczenia zbierane z całego systemu. Zwykle pojemniki charakteryzują się pojemnością od 10 do 30, a nawet 50 litrów. Producenci dobrych odkurzaczy centralnych zalecają opróżnianie i oczyszczanie pojemników średnio co 1,5 miesiąca.

Parametry

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza centralnego, jest jego moc ssąca, która warunkowana jest mocą silnika. Zwykle wynosi ona od 300 do 10 000 jednostek. Im większa moc ssąca, tym odkurzacz będzie sprawniej zasysał brud z pomieszczeń.

Kolejnym równie istotnym parametrem jest moc silnika. W tym przypadku również króluje zasada- im większa moc, tym odkurzacz sprawniej będzie sobie radził z zanieczyszczeniami. Moce odkurzaczy centralnych plasują się zwykle w przedziale od 1,3 do 2,5 kW.

Skuteczność oczyszczania wnętrza jednostki centralnej z przepływających przez nią zanieczyszczeń określana jest przez podciśnienie maksymalne. Parametr ten podawany jest w kPA lub mBar’ach. Zwykle odkurzacze centralne charakteryzują się podciśnieniem maksymalnym na poziomie 240-400 mili Barów.

Określenie, czy dany system dobrego odkurzacza centralnego będzie nadawał się do konkretnego lokalu lub domu, uzależnione jest od maksymalnej powierzchni sprzątania. Producenci najczęściej umieszczają ten parametr w specyfikacji urządzenia. Najmniejsze odkurzacze mogą obsłużyć powierzchnię około 150 m2, natomiast największe są w stanie sprzątać nawet 1800 m2.

Przepływ powietrza lub wydajność odkurzacza określają, ile jest w stanie przepuścić powietrza. Parametr podawany w m3/h lub l/s. W przypadku średniej półki odkurzaczy parametry te wynoszą kolejno około 300 m3/h i 100 l/s.

Jednostki centralne umieszczane są najczęściej w piwnicy lub garażu, więc generowany hałas nie jest aż tak ważny. Mimo wszystko warto zainteresować się nim zainteresować. Średnio odkurzacze generują od 45 do nawet 80 dB hałasu.

Dodatkowe elementy i funkcje odkurzaczy centralnych

Elementami, które znacznie usprawnią odkurzanie, będą na pewno panel LCD wyświetlający parametry i funkcje, a także bezprzewodowe sterowanie urządzeniem za pomocą specjalnych pilotów lub urządzeń mobilnych.

Do systemu gniazd poza samymi końcówkami ssącymi, możemy również podłączyć specjalne odkurzacze, które pozwolą sprzątać powierzchnie na mokro. Tego typu urządzenia mogą być podłączane również podłączenie do kanalizacji i umożliwią odetkanie umywalki, zlewozmywaka, a także upranie dywanu, czy wykładziny.

Producenci udostępniają również całą masę końcówek do rur ssących. W ich ofercie można znaleźć specjalne końcówki do czyszczenia szpar i szczelin, grzejników lub specjalnych powierzchni. Poza tym możemy zaopatrzyć się w klasyczne szczotki o różnych rozmiarach.

Użytecznym elementem może być również przedłużenie klasycznej rury, która często ma zasięg do 10 metrów. Przedłużki mogą być teleskopowe lub gumowe i sprawdzą się w ogromnych pomieszczeniach.

Odkurzacz centralny - Ranking 2018

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz centralny, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz centralny. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

TOP 5 Odkurzacz centralny Producent Cena
1Beam SC 355 PLATINUM z zestawemBeamAktualna Cena
2Columbiavac CV12ColumbiavacAktualna Cena
3Beam SC335 Platinum z zestawemBeamAktualna Cena
4Columbia VAC CV12SColumbiaAktualna Cena
5Beam SC 335 PLATINUMBeamAktualna Cena
Artykuł dotyczy:
 • odkurzacz centralny ranking
Podziel się:

Odkurzacz centralny - Opinie i komentarze (4)

 1. Teraz właśnie budujemy dom i zostało nam zaproponowane takie rozwiązanie.. Muszę przyznać, że nigdy nie słyszałem o takim odkurzaczu czy systemie, bo chyba tak można byłoby to nazwać.. Zastanawiam się nad tym ciągle, bo przy dzieciach i dużej rodzinie, naprawdę warto mieć takie rozwiązanie.

  1. Nie ma to jak fantastyczna i rzeczowa argumentacja “wyszła lipa bo dowiedzieliśmy się, że nie warto”.

   OK, ja również się zastanawiałem więc dla tych, którzy się zastanawiają zdecydowanie polecam! Instalacja jest banalnie prosta i można ja zrobić samodzielnie na etapie budowy jeśli ktoś ma do tego zapał i smykałkę (ja akurat zrobiłem) lub zlecić wykonanie, jeśli się ktoś nie czuje na siłach by zrobić bruzdy w ścianach, pokleić szczelnie rurki z zachowaniem zasad nie łamania trasy przepływu powietrza w instalacji i pociągnąć wzdłuż nich kabelek 2-żyłowy. Sam materiał to koszt… 100-200 zł zależnie od rozległości instalacji. Plus oczywiście koszt gniazd w ścianach, ewentualnej szufelki, gniazda wylotowego – tu cena waha się od kilkudziesięciu zł (zupełnie przyzwoita jakość) ale oczywiście zależy od zasobności portfela i gustów.
   Pozostaje tzw. jednostka centralna. Dla typowych powierzchni domów jakie się teraz buduje czyli <=150m2 wystarczą 3-4 gniazda (od ilości zależy moc odkurzacza więc nie dajcie się naciągnąć). Nawet jeśli instalację wykonuje dostawca warto samodzielnie przemyśleć rozmieszczenie punktów tak by zachować możliwie najmniejsze odległości do jednostki centralnej a jednocześnie "pokryć nimi" powierzchnię domu. Najłatwiej zmierzyć to 9m sznurkiem (typowa długość węża ale są dłuższe) sprawdzamy czy od zaplanowanych punktów uzyskujmy zasięg umożliwiający dotarcie do każdego zakątka domu. Dla 4-5 pkt można kupić jednostkę już za 1500 zł… Widać,ze łączny koszt może być naprawdę niski a nawet taka najtańsza instalacja będzie dużo lepsza od dużego odkurza jaki musielibyśmy kupić by dom posprzątać. Dlaczego dużo lepsza? Brak problemów z filtracją i zachowanie czystości co jest ważne dla alergików (powietrze w rurach ma tak dużą prędkość, nie nie ma kurzu i rozwijania się pleśni), prosta instalacja i obsługa i jednocześnie duża niezawodność. Przy zamontowaniu jednostki centralnej w garażu lub jakimś pomieszczeniu technicznym (są też produkowane jednostki w obudowach umożliwiających montowanie w ścianie lub na zewnątrz budynku) praktycznie brak hałasu. Wystarczy?

   Minusy? Oczywiście są. Dwa moim zdaniem.
   (1)Wykonanie instalacji w ścianach (rurki 2 calowe) wymaga jednak trochę zachodu i niewątpliwie będzie to dodatkowy koszt zwłaszcza gdy pracę zlecamy. Jeśli ktoś rozważa OC zdecydowanie trzeba robić instalację na etapie budowy przed tynkowaniem. Jednostkę centralną można dokupić w dowolnym późniejszym terminie.
   (2)Koszt jednostki centralnej jest zdecydowanie wyższy niż taniego odkurza z marketu o mocy 2 kW za 200 zł, który co prawda jest słabym rozwiązaniem do domu ale jednak jest.

 2. Podpowiem firmę z Krakowa, mają swoją stronę na centralne-odkurzacze.com.pl. Sprzedają nowoczesne centralne odkurzacze od lepszych sprawdzonych producentów. Sama się u nich zdecydowałam na model Duovac i sobie chwalę, mocne ssanie, cichy tryb pracy, duża pojemność zbiornika i rewelacyjna gwarancja na 25 lat.

Dodaj komentarz