Klasa reemisji kurzu i klasa skuteczności odkurzania

Odkurzacze sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2013 roku według prawa powinny posiadać etykietę, która umożliwia nie tylko sprawdzenie efektywności energetycznej sprzętu, ale także innych ważnych z punktu widzenia użytkownika parametrów. Dzięki temu można zorientować się w wydajności i skuteczności konkretnego odkurzacza i dokonać najlepszego wyboru. Ma to ogromne znaczenie, jeśli szukamy sprzętu wysokiej jakości. Co oznacza klasa reemisji kurzu oraz klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych i dywanów? Dlaczego warto zwracać uwagę na te parametry?

Klasa reemisji kurzu – co to znaczy?

Reemisja kurzu jest pojęciem oznaczającym stosunek procentowy wszystkich cząstek kurzu o wielkości od 0,3 do 10 mikrometrów, oznaczany z dokładnością aż do dwóch miejsc po przecinku, zawartych w strumieniu wylotowym odkurzacza oraz wciąganych przez niego. Wyjaśniając prostym językiem to długie zdanie, chodzi o to, jaki procent cząstek kurzu odkurzacz niejako wypuszcza z powrotem, nie tylko poprzez dyszę, ale wszelkie nieszczelności w sprzęcie. Klasa reemisji kurzu jest oznaczana za pomocą liter od A do G, przy czym odkurzacz o klasie A zawiera najmniejszą, znikomą reemisję kurzu.

Skala reemisji kurzu – jaki sprzęt wybrać?

Odkurzacz odznaczający się klasą reemisji kurzu oznaczoną jako A, zawiera w wylotowym strumieniu co najwyżej 0,02 % zanieczyszczeń zasysanych. Wszystkie przedziały plasują się następująco:

  • A: 0,02 %
  • B: 0,02 % – 0,08 %
  • C: 0,08 % – 0,20 %
  • D: 0,20 % – 0,35 %
  • E: 0,35 % – 0,60 %
  • F: 0,60 % – 1 %
  • G: powyżej 1 %

Oczywiście najlepszym wyborem będzie zakup odkurzacza o jak najmniejszej reemisji kurzu. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku alergików (polecamy: odkurzacz dla alergika), chociaż jeżeli w domu jest ktoś uczulony na kurz, każdy ułamek mikrometra wydalanego wraz z wylotem powietrza kurzu, może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Także posiadacze zwierząt (polecamy: odkurzacz do sierści) powinni zdecydować się raczej na sprzęt oznaczony wysoką klasą w tym zakresie, czyli charakteryzujący się bardzo niską reemisją kurzu. Wśród odkurzaczy dobrej jakości, renomowanych marek produkujących sprzęt domowy, można z łatwością znaleźć niezbyt drogie urządzenie, które odkurzając, pozostawi powietrze czyste. Oznacza to brak konieczności zakupu drogich oczyszczaczy powietrza, wychwytujących roztocza, zarodki grzybów i pleśni czy inne zanieczyszczenia.

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych i dywanów

Od klasy skuteczności odkurzania zależy szybkość i sprawność usuwania zanieczyszczeń zarówno z podłóg twardych jak i dywanów. Wskaźnik ten określa się w procentach i bierze przy tym pod uwagę ilość suwów głowicą od odkurzacza po czyszczonej powierzchni. W taki sposób można wskazać poszczególne klasy sprzętu. Dla podłóg twardych klasa A oznacza zebranie co najmniej 111 % kurzu. Wymieniona wartość sięga powyżej 100 % ponieważ bierze się pod uwagę nie tylko kurz usunięty z podłogi bezpośrednio pod nasadką odkurzającą, ale także po jej bokach.

Klasy od B do E oznaczają zebranie przez odkurzacz ponad 100 % kurzu, dopiero urządzenie w klasie poniżej E zbiera mniej niż 100 % zanieczyszczeń. Różnice wartości w poszczególnych klasach, jeżeli chodzi o nowoczesne, wysokiej jakości odkurzacze są bardzo niewielkie, jednakże ma to znaczenie szczególne w przypadku alergików. Wydaje się, że zebranie 100 % kurzu jest wartością idealną, jednakże w przypadku podłóg twardych, lepsze urządzenia stać na więcej. Rozsądniej postawić na model, który będzie sprzątał nie tylko na danym obszarze zaznaczonym przez wielkość szczotki, ale także poza nim.

Jeżeli mówimy o klasie skuteczności odkurzania dywanów, to urządzenie w klasie A zbiera co najmniej 91 % kurzu. Jest to doskonała wartość ze względu na strukturę dywany, z której brud usuwa się znacznie trudniej niż z podłogi twardej. Niższe oznaczenia to wartości poniżej 90% skuteczności odkurzania. Jeżeli w domu są zwierzęta lub dzieci, czy też osoby uczulone, nie warto brać pod uwagę sprzętu od klasie skuteczności odkurzania dywanów niższej niż B. Jeżeli zależy nam na możliwie jak najlepszej skuteczności sprzątania, warto zainwestować w sprzęt oznakowany jedynie symbolami A, zarówno w klasie energetycznej, jak i efektywności czy reemisji kurzu.

Etykieta energetyczna odkurzacza

Poniżej zostało załączone zdjęcie nowej etykiety energetycznej dla odkurzaczy. Zaznaczona na niej pod numerami od 1 do 3:

  1. Klasa reemisji kurzu
  2. Klasa skuteczności odkurzania dywanów
  3. Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych
Etykieta energetyczna odkurzacza
Etykieta energetyczna odkurzacza

2 komentarze do “Klasa reemisji kurzu i klasa skuteczności odkurzania”

  1. Ostatnio kupowałam nowy odkurzacz i zdecydowałam się na taki A++, bo był akurat w promocji i świetnej cenie. Moim zdaniem tylko na takie trzeba się decydować. Pożerają mało prądu, klasa reemisji kurzu jest niska, więc nie szkodzi aż tak.

    Odpowiedz
  2. Teraz większość odkurzaczy ma jednak tę wyższą wartość. Klasa reemisji kurzu i klasa skuteczności odkurzania jest bardzo ważna, szczególnie jeżeli mamy w domu zwierzęta, dzieci albo jesteśmy uczuleni. Taki słabszej klasy odkurzacz, którego klasa reemisji jest wyższa, nie będzie dobrze odkurzał.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz