Jaki Odkurzacz do prania tapicerki najlepszy - Ranking i Opinie

Odkurzacz piorący to sprzęt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Na pewno znacznie ułatwi utrzymanie czystości w domu. Będzie idealnym uzupełnieniem domowych urządzeń. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy odkurzacz do prania tapicerki.

Na rynku znajdziemy bardzo bogatą ofertę odkurzaczy. Możemy wyróżnić urządzenia tradycyjne, cyklonowe, wodne, ręczne, automatyczne czy centralne. Sprzęt powinniśmy, oczywiście, dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Bez wątpienia, bardzo dobrym uzupełnieniem klasycznego odkurzacza będzie model piorący, którym można sprzątać zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym tekście zajmiemy się konkretnie odkurzaczami do prania tapicerki.

Odkurzacz wodny i odkurzacz piorący – różnice

Odkurzacze wodne i odkurzacze piorące zaliczamy do jednej grupy sprzętów. Różnią się one jednak działaniem. Wyglądem nieco przypominają tradycyjny odkurzacz. Modele wodne służą głównie do sprzątania na sucho. Posiadają specjalny zbiornik z wodą, który pełni funkcję filtra oraz pojemnik na brud. Zanieczyszczenia przechodzą przez specjalną rurkę z wodą, w której powstaje burza wodna. Namoczony brud zostaje skutecznie zatrzymany. To, czego nie zatrzyma woda, blokuje dodatkowy, specjalny filtr. Odkurzacz wodny dodatkowo nawilża i oczyszcza powietrze. Ważne jednak, by odpowiednio o niego dbać. Po każdym użyciu należy wylać brudną wodę z pojemnika.

W ofercie znajdziemy głównie odkurzacze wodne bezworkowe. Spotkamy jednak również modele wyposażone w worek oraz w wodny filtr. To sprawia, że możemy nimi sprzątać na sucho, a także na mokro, w zależności od potrzeb. Zaletą wodnych odkurzaczy jest to, że można z ich pomocą posprzątać mokre zanieczyszczenia, na przykład rozlaną wodę czy błoto wniesione na butach.

Odkurzacz piorący jest jednym z rodzajów urządzenia wodnego. Posiada on dodatkową funkcję prania dywanów, wykładzin czy tapicerek. Możemy też wyróżnić odkurzacze parowe, które skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia, usuwają kurz, pleśń i roztocza. To idealny wybór jako odkurzacz dla alergików.

Jak działa odkurzacz do prania tapicerki?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz piorący posiada dodatkową funkcję prania różnych powierzchni. Możemy z jego pomocą wyczyścić dywan, wykładzinę, tapicerkę, ale też panele czy parkiety. To bardzo uniwersalny sprzęt, który pozwoli utrzymać nieskazitelną czystość w domu.

Jak działa odkurzacz piorący? W odróżnieniu od klasycznego urządzenia posiada zazwyczaj dwa pojemniki. Do jednego wlewamy czystą wodę oraz specjalny środek piorący, do drugiego natomiast wsysane są zanieczyszczenia podczas sprzątania. Tego rodzaju odkurzacz wytwarza pianę, którą nakładamy na czyszczoną powierzchnię (na przykład na tapicerkę). W ten sposób skutecznie pozbywamy się brudu.

Co istotne, zanim przejdziemy do prania tapicerki, warto dokładnie oczyścić ją za pomocą trybu suchego. Dzięki temu czyszczenie na mokro będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. W innym razie możemy wetrzeć zanieczyszczenia w strukturę materiału podczas czyszczenia na mokro. Ważne jest również to, by stosować profesjonalne detergenty, przeznaczone właśnie do odkurzaczy piorących i do konkretnej powierzchni.

Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne jest to, by po każdym użyciu dokładnie umyć i osuszyć wszystkie elementy odkurzacza, przez które przepływają zanieczyszczenia, zarówno pojemniki, jak i rury. W innym razie wewnątrz urządzenia mogą rozwijać się niebezpieczne mikroorganizmy.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz do prania tapicerki?

Aby wybrać dobry odkurzacz do prania tapicerki, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów urządzenia:

Konstrukcja oraz budowa akcesoriów  – na początek warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest odkurzacz. Najtańsze modele produkowane są ze słabego PCV, który nie jest, niestety, wytrzymałym materiałem. Taki odkurzacz nie posłuży nam zbyt długo. Jakość materiału, z którego został wykonany sprzęt, bezpośrednio przełoży się na jego trwałość. Podobnie jest z ssawkami oraz końcówkami. Mogą one być wykonane z plastiku, aluminium lub metalu. Najtrwalsze będą te wykonane z metalu.

Moc – to jeden z najważniejszych parametrów. Im wyższa moc, tym większa wydajność urządzenia. Ten czynnik należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Im więcej rozmaitych powierzchni do czyszczenia w domu, tym większą moc powinien mieć wybrany sprzęt. Do mniejszych mieszkań można spokojnie wybrać model o mniejszej mocy. Dodajmy, że moc odkurzacza wpływa na ilość pobieranej przez niego energii elektrycznej. Przełoży się to zatem na wysokość rachunków.

Siła ssąca – od niej również zależy działanie urządzenia. Określa moc, z jaką brud zasysany jest do zbiornika. Wpływa na skuteczność czyszczenia. Im wyższa będzie siła ssąca sprzętu, tym skuteczniej zostaną zebrane zanieczyszczenia. Skróci to również czas sprzątania. Niektórzy producenci wyrażają siłę ssącą w watach, inni wskazują podciśnienie w rurach wyrażone w pascalach. Model o większej sile ssącej sprawdzi się, gdy mamy do czyszczenia dużo tapicerowanych mebli, wykładzin czy dywanów.

Liczba pojemników – większość modeli posiada dwa pojemniki. Dzięki temu czysta i brudna woda nie stykają się ze sobą. Dostępne są jednak w ofercie odkurzacze piorące z jednym zbiornikiem. To z reguły tańsze urządzenia. W ich przypadku wodę należy wymieniać bardzo często. Specjaliści nie polecają takiego rozwiązania. W takim sprzęcie mogą bowiem rozwijać się różnego rodzaju mikroorganizmy, które będą przenikać na zewnątrz podczas działania urządzenia.

Pojemność zbiorników – oczywistym jest, że im większa będzie pojemność zbiorników, tym rzadziej będziemy musieli je opróżniać i uzupełniać. Takie modele sprawdzą się szczególnie w domach czy mieszkaniach o większym metrażu i z dużą ilością powierzchni do czyszczenia.

Sterowanie – na rynku dostępne są różne modele odkurzaczy piorących. Warto zwrócić uwagę na rodzaj ich sterowania. To przełoży się bowiem na komfort pracy. Znajdziemy urządzenia wyposażone w tradycyjne pokrętła czy przyciski, ale też modele z nowoczesnymi panelami cyfrowymi.

Warto wziąć pod uwagę także ogólny wygląd oraz wagę odkurzacza do prania tapicerki. Im większa pojemność zbiorników, tym cięższe będzie urządzenia. To kolejny parametr, który należy dostosować do swoich własnych potrzeb. Jeśli oprócz prania tapicerek chcemy również czyścić wybranym urządzeniem dywany czy wykładziny, warto wybrać sprzęt wyposażony w zintegrowaną turboszczotkę, dzięki temu czyszczenie będzie skuteczniejsze.

Ile kosztuje dobry odkurzacz do prania tapicerki?

Odkurzacza piorące są zazwyczaj droższe od klasycznych urządzeń, szczególnie te, które oferują zarówno pracę na mokro, jak i na sucho. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musimy wówczas mieć w domu dwóch osobnych urządzeń. W tym wypadku warto jednak sprawdzić, jak odbywa się przełączanie z jednego trybu do drugiego. Ważne, by było proste i szybkie.

Najtańsze odkurzacze do prania tapicerek kosztują około 300-400 złotych. Jeśli poszukujemy sprzętu o wysokiej skuteczności oraz wyposażonego w dodatkowe funkcje, musimy przeznaczyć na zakup nieco większą kwotę – minimum 500-600 złotych. W ofercie dostępne są również modele znacznie droższe – powyżej 1000 złotych. Warto pamiętać, że do stosowania odkurzacza piorącego potrzebny nam będzie jeszcze specjalny detergent. To podnosi koszty użytkowania urządzenia. W każdej chwili możemy jednak wyprać tapicerki czy dywany w domu. Nie musimy zamawiać do tego profesjonalnej firmy, co wiąże się, w dłuższej perspektywie, ze znacznie wyższymi kosztami.

Odkurzacz do prania tapicerki - Ranking 2020

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Odkurzacz do prania tapicerki, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Odkurzacz do prania tapicerki. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

RankingOdkurzacz do prania tapicerkiProducentCena
1Thomas Aqua+ Pet&Family Plus 788597ThomasAktualna Cena
2Bosch BWD421PROBoschAktualna Cena
3Thomas X10 Parquet MultiCleanThomasAktualna Cena
4Bosch AquaWash & Clean BWD420HYGBoschAktualna Cena
5Bosch AquaWash&Clean BWD41720BoschAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Dodaj pierwszą ocenę)
Podziel się:

Odkurzacz do prania tapicerki - Opinie i komentarze (3)

  1. Moim zdaniem najlepszy odkurzacz do prania tapicerki to odkurzacz Bosch BWD421PRO. Co prawda ma on swoje gabaryty i do najmniejszych nie należy, ale warto. Jest też nieco droższy, ale ma dużą moc, bardzo dobrze pierze i radzi sobie z wieloma tapicerkami. Ja używam w domu i w samochodzie.

  2. Od niedawna korzystam z takiego odkurzacza i jak dla mnie najlepszy odkurzacz do prania tapicerki to ten Bosch AquaWash & Clean końcówka HYG. Mam go od niedawna – fajnie się sprawuje. Cena trochę wysoka, ale da się znieść, bo jakość jest naprawdę dobra. Wszystkie tapicerki w domu nim czyszczę i bez problemu. Kanapa, łóżka, krzesła.

  3. A czy ktoś z was korzystał z tego Thomas Aqua+ Pet&Family Plus 788597 odkurzacza? Jestem ciekawa jak się sprawuje i jak sobie radzi z czyszczeniem różnych zabrudzeń. Podjęłam decyzję, że dobry odkurzacz do prania tapicerki by się przydał i teraz pozostaje wybrać tylko model. Ale zależy mi na czymś naprawdę dobrym i skutecznym w walce z zabrudzeniami.

Dodaj komentarz